E-ZLA obowiązują od stycznia 2016 roku. Nowe rozwiązanie wzbudziło szereg pytań wśród przedsiębiorców, którzy chcą z niego skorzystać. Wątpliwości dotyczyły chociażby dostępu do e-zwolnień biur rachunkowych, które obsługują podatnika czy też zakładów pracy, które muszą upoważnić jedną osobę do odbioru zwolnień elektronicznych.
ZUS wyjaśnia, że profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) zawsze jest zakładany dla osoby fizycznej. Przedsiębiorca ma różne możliwości: zakłada profil dla siebie, ale również ma prawo udzielenia pełnomocnictwa innej osobie. Profil na PUE może zatem być założony na różne sposoby - przedsiębiorca jako osoba fizyczna może go założyć na: siebie, siebie i na pełnomocnika lub wyłącznie na pełnomocnika. Wątpliwości zakładów pracy ZUS wyjaśnia następująco: "Płatnik składek, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, musi działać przez swoich przedstawicieli ustawowych lub statutowych, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi. Wtedy profil będzie miał tylko pracownik, który równocześnie otrzyma dostęp do roli płatnika składek."
W przypadku spółki kilku właścicieli, zobowiązani są oni do wskazania swojego ustawowego lub statutowego przedstawiciela. Przepisy nie regulują dokładnie, kto powinien mieć dostęp do profilu płatnika składek na PUE.
ZUS wyjaśnia również kwestie związane z obsługiwaniem podatnika przez biura rachunkowe. Taki przedsiębiorca może udzielić pełnomocnictwa pracownikowi biura, dzięki czemu ten będzie miał dostęp do jego pełnego profilu.
Innym zagadnieniem, o które pytają przedsiębiorcy, jest możliwość eksportu e-zwolnień z PUE. Taki dokument można wyeksportować z platformy w pliku xml. Zaświadczenia lekarskie będą dostępne w formie dokumentów elektronicznych wystawionych przez lekarza w wydzielonej części skrzynki „Dokumenty i wiadomości” oraz w formie przetworzonych danych w nowej zakładce „Zaświadczenia lekarskie” - z tej zakładki będzie można wyeksportować zwolnienia w formacie csv.