Mimo pozytywnych aspektów płynących z pomocy innym, nadal zdarzają się sytuację gdy np. sklepy z odzieżą wyrzucają niesprzedane kolekcje zamiast oddać je potrzebującym. Co więcej takie sytuacje dotyczą nie tylko ubrań, ale też wielu innych produktów przemysłowych- środków czystości, przyborów szkolnych, mebli, wyposażenia domowego itp.
Dzieje się tak ze względu na to, że polskie przepisy wymagają by przedsiębiorca- darczyńca, który pragnie przekazać produkty przemysłowe zapłacił podatek VAT od darowizn. Tym samym bardziej opłacalna i tańsza jest utylizacja rzeczy niż oddanie ich osobom potrzebującym. Ma to też egatywne oddziaływanie na środowisko i jest sprzeczne z ideą działalności gospodarczej. W czasach kryzysu spowodowanego pandemią przedsiębiorcy tym bardziej nie mają pieniędzy by zapłacić podatek VAT od darowizn.
Niezbędne są więc zmiany w prawie, które umożliwią „opłacalną ekonomicznie” pomoc. Polska Izba Handlu przygotowała petycję do Senatu RP ws. zwolnienia z VAT-u darowizn produktów przemysłowych. Do podpisania petycji zostały zaproszone zainteresowane strony jak organizacje charytatywne, ekologiczne oraz stowarzyszenia przedsiębiorców, ale także zwykli obywatele.
Modyfikacja przepisów ma spowodować pozytywne zmiany. Przede wszystkim polscy potrzebujący będą mogli skorzystać z szerszej pomocy, również środowisko będzie obciążone mniejszą ilością odpadów, a polscy przedsiębiorcy będą mogli niskokosztowo przekazać charytatywnie niesprzedany towar.
Podpisz petycję do Senatu RP ws. zwolnienia z VAT-u darowizn produktów przemysłowych.
fot. freepik.com
/PIH, oprac. d/