• +48 502 21 31 22

Zielone dachy nowym trendem w polskich miastach

Krajowym pionierem we wspieraniu zielonych inwestycji na dachach i ścianach budynków jest Wrocław, który ponad 5 lat temu wprowadził uchwałę zachęcającą mieszkańców do tworzenia pokrywy roślinnej na lokalach mieszkalnych.

Zielone dachy nowym trendem w polskich miastach

W Polsce jest coraz więcej budynków, których dachy pokrywają rośliny. Tutaj to nowy trend, jednak w wielu krajach takie rozwiązane jest stosowane od setek lat.

Takie zagospodarowanie dachu ma wiele zalet. Temperatura pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod zadaszeniem jest niższa w gorące dni, a w chłodniejsze chroni je przed zimnem. Zielone dachy chronią też bioróżnorodność, gromadzą wodę, oczyszczają powietrze i są domem dla owadów.

Korzyści zauważa coraz więcej samorządów. W Katowicach właściciele budynków, które mają pełną ścianę roślin lub zielony dach, są zwolnieni z podatku od nieruchomości. – W Katowicach stawiamy na ekologię i działania na rzecz ochrony klimatu. Realizujemy liczne zielone projekty w ramach Zielonego Budżetu, powstają nowe parki, a w mieście przybywa zbiorników retencyjnych. Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej w wiele projektów angażują się także nasi mieszkańcy. To oni m.in. sieją łąki kwietne, sadzą drzewa z aplikacji czy adoptują stare donice. Takie działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta i teraz chcemy premiować tych, którzy pójdą o krok dalej, tworząc zieloną przestrzeń w obrębie swojego budynku – tłumaczył Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podobną uchwalę przyjęto w Kaliszu. Jak podkreślał jej pomysłodawca, prezydent Krystian Kinastowski, tego typu infrastruktura to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. - Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą - wymieniał.

Krajowym pionierem we wspieraniu zielonych inwestycji na dachach i ścianach budynków jest Wrocław, który ponad 5 lat temu, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził uchwałę zachęcającą mieszkańców do tworzenia pokrywy roślinnej na lokalach mieszkalnych. – Dzięki zielonemu dachowi zwiększa się efektywność energetyczna budynku. Ponadto pełni on funkcję retencyjną: potrafi zatrzymać nawet 50% opadów, a dach retencyjny do 100%. Dodatkowo obniżają efekt miejskich wysp ciepła – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju Urzędu Miasta Wrocław.

Najbardziej znane w Polsce realizacje to znajdujące się obok katowickiego Spodka Międzynarodowe Centrum Kongresowe, ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, dach Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Olivia Business Centre w Gdańsku, na dachu którego powstał całoroczny ogród z drzewami tropikalnymi.

fot. MCK Katowice
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka