• +48 502 21 31 22

30 tys. uchodźców z Ukrainy już pracuje

Obywatele Ukrainy podejmują zatrudnienie głównie w dużych miastach - w Warszawie, w Poznaniu, w Łodzi i we Wrocławiu.

30 tys. uchodźców z Ukrainy już pracuje

Na mocy przyjętej specustawy obywatele Ukrainy mają dostęp do polskiego rynku pracy - nie potrzebują już zezwoleń ani oświadczeń, by legalnie pracować w Polsce. Aby podjąć pracę, wystarczy zatrudnić się u danego przedsiębiorcy, a przedsiębiorca ma 14 dni, aby zgłosić te ofertę do Urzędu Pracy, że dokonał zatrudnienia. Od 24 lutego pracę w Polsce podjęło ponad 30 tys. obywateli Ukrainy. 75% z nich to kobiety.

Obywatele Ukrainy podejmują zatrudnienie głównie w dużych miastach - w Warszawie, w Poznaniu, w Łodzi i we Wrocławiu. - Zależy nam na tym, aby obywatele Ukrainy po całym terenie naszego kraju szukali pracy i ją podejmowali - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że z tego powodu resort ogłosił konkurs "Razem możemy więcej" adresowany do publicznych służb zatrudnienia, ale także dla organizacji pozarządowych i podmiotów aktywizacji zawodowej. - Budżet tego projektu to 40 mln zł. Jak się okazało, ponad 900 projektów na ten konkurs zostało złożonych. Będziemy ten budżet jeszcze zwiększać, gdyż zależy nam przede wszystkim na tym, aby poprzez m.in. naukę języka, aktywizację zawodową właśnie, obywatele Ukrainy podejmowali pracę, bo wtedy będą mogli stanąć na nogi tutaj w Polsce - podkreśliła minister.

Ministerstwu zależy także nam na tym, aby obywatele Ukrainy mogli podejmować zatrudnienie w swoich zawodach. W tym celu kolejna zmiana do ustawy wprowadza np. ułatwienia w nostryfikacji dyplomów. Już teraz obywatele Ukrainy mogą podjąć pracę w branży gastronomicznej, hotelarskiej i w zakresie szeroko rozumianej opieki. Z osób, które podjęły zatrudnienie, ok. 25% jest zatrudnionych na umowę o pracę, 73% to umowy zlecenia. Rozpoczynają się także umowy na prace sezonowe.

Jak zwróciła uwagę Marlena Maląg, w Polsce jest stosunkowo niskie bezrobocie - według danych GUS jest to 5,5%, a według skali Eurostatu - 2,8%. - To oznacza, że Polska jest drugim państwem z najniższym bezrobociem w Europie. A więc jest przestrzeń do tego, aby obywatele Ukrainy mogli znaleźć w Polsce pracę - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka