Więcej o:
Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE
Śląskie Porozumienie Gospodarczego ŚLĄSK.ONLINE skupia organizacje gos...
Firma działa w branżach:
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związkiPowiatowa Izba Gospodarcza w Opawie przyznała nagrody Skrzydeł Merkurego (Merkurova křídla). Wręczane są one co dwa lata dla najlepszych przedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w regionie.
Biennale Skrzydeł Merkurego organizuje opawska izba gospodarcza od 2011 r. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: samozatrudniony, przedsiębiorca i osobowość regionu. Kandydatów zgłaszają eksperci, przedstawiciele Izby Gospodarczej i publiczność. Propozycje ocenia sześcioosobowa kapituła. Ceremonia miała odbyć się w minionym roku, ale została przełożona z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem. – Sytuacja pandemiczna nie pozwoliłaby na uroczystą atmosferę. Byłoby niewielu gości, ich liczba byłaby ograniczona do dwudziestu uczestników. W rezultacie ceremonia wręczenia nagród została odroczona na jakiś czas – przyznaje Miluše Psotová, dyrektor izby.
Jury oceniało nominowanych pod różnymi kryteriami, jak np. stabilność na rynku, stopień innowacyjności, działania ekologiczne czy długość funkcjonowania w regionie. Ważne były również referencje od klientów. Polegać na nich może Petr Jochim, który prowadzi biuro nadzoru budowlanego i otrzymał nagrodę w kategorii osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. – Staram się podchodzić do klientów z otwartością i odpowiedzialnie wykonywać swoją pracę – mówi.
W kategorii przedsiębiorca regionu najlepsza okazała się firma Labortech, która zajmuje się produkcją i rozwojem urządzeń badawczych na rynek europejski i światowy. Jej siedzibą jest od dawna Opawa. – W naszej firmie stawiamy na relacje. Niektórzy pracują tu od 25 lat. Staramy się w pierwszej kolejności skupiać na technologii i ekologii – podkreśla Vladan Dušek, właściciel Labortech.
Po nagrodę siegnął także Vladimír Peringer. W 2016 r. zrekonstruował on dawną wieżę ciśnień na wschodnim dworcu kolejowym i przekształcił ją w ośrodek kultury. Organizuje wystawy, dyskusje z ciekawymi ludźmi, wyświetla filmy. Stara się też kultywować kulturę w czasach, które jej nie sprzyjają. – Ta filantropia trochę się skończyła. Wszyscy wnieśli swój wkład w ramach covidu, teraz w ramach wojny. Obawiam się, że kultura znajdzie się gdzieś w ogonie zainteresowania – komentuje Vladimír Peringer, przedsiębiorca, który zdobył statuetkę w kategorii osobowość regionu.
Nagrodę Skrzydeł Merkurego zaprojektowała Zuzana Černocká, uczennica Liceum Przemysłowo-Artystycznego w Opawie. Statuetka jest wykonana z ciemnego drewna i metalu.
Na zakończenie uroczystości Prezydent Miasta Opava oraz zarząd izby wystąpili z prezentacją projektu reaktywowania Domu Towarowego BREDA (stuletni obiekt był swego czasu najwiekszym obiektem tego typu w Europe, posiada 8 kondygnacji (w tym dwie podziemne i ponad 10 tys. m2). Niedawno Miastu Opava udało się odkupić ten zniszczony zabytek kultury od syndyka masy upadłościowej i wspólnie z izbą gospodarczą pracują nad koncepcją jego przyszłych funkcji. Jeszcze w czerwcu odbędzie się "burza mózgów", do której zaproszono równiez Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLASK.ONLINE oraz jej partnerów.
– Urzędnicy doskonale zdają sobie sprawę, że cała praca dopiero się zaczyna wraz z zakupem BREDY. Najtrudniejszym zadaniem będzie tchnąć życie w budynek. I jako przedsiębiorcy chcielibyśmy w tym uczestniczyć, ponieważ jest tutaj miejsce dla osób prowadzących działalność gospodarczą i większych firm, chcemy stworzyć przestrzeń dla centrum biznesowego oraz coworkingowego – poinformował Lukáš Pavelek, prezes zarządu izby.
Ireneusz Burek