• +48 502 21 31 22

Czterodniowy tydzień pracy będzie testowany w Wielkiej Brytanii

Program oparty jest na modelu "100:80:100" - 100% płacy za 80% czasu pracy, w zamian za zobowiązanie do utrzymania 100% produktywności.

Czterodniowy tydzień pracy będzie testowany w Wielkiej Brytanii

Przez najbliższych sześć miesięcy ponad 3,3 tys. pracowników w ok. 70 brytyjskich firmach będzie testować największy na skalę światową program pilotażowy, który ma ocenić zalety i wady czterodniowego tygodnia pracy. Otrzymają oni w tym czasie pełne wynagrodzenie. Celem eksperymentu jest zwiększenie efektywności w pracy.

Program oparty jest na modelu "100:80:100" - 100% płacy za 80% czasu pracy, w zamian za zobowiązanie do utrzymania 100% produktywności.

Eksperyment jest organizowany przez grupy ubiegające się o wprowadzenie krótszego tygodnia pracy. Badanie nadzorować będą także naukowcy z Uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge oraz eksperci z amerykańskiego Boston College. Do eksperymentu przystąpiły firmy z różnych branż. Od tych zajmujących się oprogramowaniem komputerowym, po fundacje i bary.

– To historyczny eksperyment. Trzymanie się sztywnego, przestarzałego systemu pięciodniowego tygodnia pracy nie ma sensu. Można być produktywnym w większym stopniu, pracując krócej. Pokazały to badania na całym świecie – powiedziała Juliet Schor, profesor socjologii z Boston College i jedna z głównych badaczek programu.

Brytyjski eksperyment jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy. Próby na mniejszą skalę miały miejsce w Irlandii, USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Jeszcze w tym roku mają się także rozpocząć testy w Hiszpanii i Szkocji, wspierane przez tamtejsze rządy.

Ogólnokrajowy eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy był również przeprowadzany na Islandii. Testy, które odbyły się w latach 2015-2019, okazały się sukcesem, w wyniku czego wielu pracownikom zmieniono warunki umów i skrócono godziny pracy. Islandczycy zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie. Poprawiło się także ich zdrowie i odzyskali równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Dotychczasowe dane dotyczące skróconego tygodnia pracy pokazują, że praca przez 4 dni w tygodniu pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania firmy. Organizatorzy eksperymentu jako jeden z głównych powodów takiego rozwiązania podają także ekologię, walkę o klimat i środowisko naturalne.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka