• +48 502 21 31 22

267 lat trzeba, by zlikwidować różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Zakorzenione w społeczeństwach wzory kulturowe dotyczące ról płciowych w dużym stopniu wyjaśniają obserwowaną różnicę w wynagradzaniu kadry kierowniczej.

267 lat trzeba, by zlikwidować różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni na każdym etapie kariery zawodowej – stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów pandemia wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic na wyższych stanowiskach w wymiarze ekonomicznym do 267,6 lat.

Autorzy przebadali 31 państw pod kątem związku między wartościami, normami i przekonaniami kulturowymi występującymi w danych krajach a różnicami w wynagrodzeniach kadry kierowniczej. Zaobserwowali oni wpływ otoczenia kulturowego na sposób wynagradzania menadżerów najwyższego szczebla. Różnice kulturowe wpływają na poziom wynagrodzeń badanej grupy, ale nie zawsze w kierunku zgodnym z powszechnym trendem, ponieważ w niektórych krajach to kobiety-prezeski otrzymywały więcej. Działo się tak w Danii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. – Jednak w większości krajów to mężczyźni-prezesi są lepiej wynagradzani – średnio dla 31 badanych w raporcie państw 1,81 mln dol. wobec 1,41 mln dol. u kobiet – stwierdzono w analizie.

Pandemia COVID-19 wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic w statusie społecznym kobiet i mężczyzn w skali globalnej z 99,5 lat do 135,6 lat, a zatem o dodatkowe pokolenie. – W wymiarze ekonomicznym proces ten ma zająć aż 267,6 lat – wskazuje PIE, cytując dane z raportu "Global Gender Gap Report 2021". Raport ten wskazuje także, że kobiety zarabiają średnio mniej na każdym etapie kariery zawodowej, ale im wyżej w hierarchii się wspinają, tym te różnice się pogłębiają.

W państwach UE różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wynoszą średnio 13% (od 0,7% w Luksemburgu do 22,3% na Łotwie). – W krajach, w których te "nożyce" są mniej rozwarte, niekoniecznie panuje większa równość na rynku pracy, przykładami są tu Włochy czy Rumunia – stwierdzono. W 2020 r. wskaźnik zatrudnienia dla mężczyzn w przedziale wiekowym 18-64 lata wynosił w krajach UE średnio 76%, a dla kobiet 65%. Z kolei w przypadku rodziców trójki dzieci było to 82% dla mężczyzn wobec 54% dla kobiet.

Znacznie więcej kobiet (30%) niż mężczyzn (8%) pracuje w niepełnym wymiarze czasu. Nierówny jest także podział obowiązków domowych i rodzinnych. W 2018 r. co trzecia kobieta w państwach UE miała przerwę w pracy spowodowaną koniecznością opieki nad dzieckiem, w porównaniu do niespełna 1,3% mężczyzn. Kobiety rzadziej zajmują stanowiska menadżerskie oraz częściej pracują w niskopłatnych sektorach".

Eksperci zastrzegli w analizie PIE, że aby rzetelnie oszacować zjawisko zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn oraz jego źródła, należałoby patrzeć na tzw. controlled gender pay gap – czyli miarę pozwalającą uchwycić, ile wynosi różnica w zarobkach między kobietami i mężczyznami po uwzględnieniu poziomu wykształcenia, stanowiska, doświadczenia, branży oraz liczby przepracowanych godzin. – Jak pokazują dane dla USA, po uwzględnieniu powyższych czynników, różnica w zarobkach między płciami maleje z 18 centów na każdego dolara do zaledwie 1 centa – podsumowano.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka