64% badanych Polaków pracuje za dużo, a 65% respondentów przyznało, że robi nadgodziny – w tym aż 76% pracowników zatrudnionych w przemyśle oraz 75% pracowników sektora edukacji. Ponad 34% ankietowanych, którzy pracują w nadgodzinach, nie dostaje za nie wynagrodzenia – jest to znacznie więcej kobiet (41%) niż mężczyzn (27%).
Jak wynika z badania LiveCareer.pl „Przemęczeni Polacy – czy pracujemy za dużo?”, wśród najstarszych ankietowanych, czyli osób powyżej 55. roku życia, odsetek osób które pracują lub pracowały za dużo, wynosi 70%, a wśród najmłodszych (18-25 lat) – 50%.
W związku z problemami z relacjami i ze zdrowiem wynikającymi z przepracowania niemal połowa ankietowanych (44%) zadeklarowała chęć pracy w mniejszym wymiarze czasu pracy. Z kolei 30% badanych stwierdziło, że mogłoby pracować na niepełny etat przy zmniejszeniu pensji.
Dodatkowo 66% badanych przyznało, że pensja nie wystarcza im na życie na satysfakcjonującym poziomie. Uważa tak więcej kobiet (69%) niż mężczyzn (63%) oraz 72% badanych z dużych miast, mających powyżej pół miliona mieszkańców. W związku ze zbyt dużą ilością pracy 72% badanych ma problemy z relacjami z rodziną i przyjaciółmi, a przepracowanie odbija się negatywnie na zdrowiu 87% ankietowanych.
– Przepracowanie, ale też wypalenie zawodowe czy brak satysfakcji z pracy może fatalnie odbijać się na zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Z drugiej strony w Polsce relacja kosztów życia, zwłaszcza na rynku mieszkaniowym, który jest słabo regulowany przez państwo, do zarobków jest zdecydowanie niekorzystna dla obywateli, więc nie dziwi w ogóle, że wielu pracowników podejmuje się nadgodzin lub szuka dodatkowych zajęć – mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.
55% badanych uważa, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni to dobry pomysł, który korzystnie wpłynie na społeczeństwo. Co ciekawe, wśród młodszych respondentów jest znacznie więcej entuzjastów tego pomysłu – w grupie wiekowej 18-25 lat sądzi tak 67%, a w grupie 26-29 – 66%. osób. Za skróceniem tygodnia pracy do 35 godzin opowiada się 61% ankietowanych. Wśród najmłodszych respondentów takie rozwiązanie popiera 71% osób.
Ponadto 31% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że osoby, które mają problemy finansowe, nie pracują wystarczająco ciężko. Uważa tak 37% badanych mężczyzn i 31% kobiet.
Czytaj także: Coraz więcej pracowników cierpi na wypalenie zawodowe
fot. unsplash.com
oprac. /kp/