Według "Monitoringu innowacyjności polskich przedsiębiorstw" prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pozyskanie wykwalifikowanych pracowników stanowi przeszkodę w podejmowaniu działalności innowacyjnej – w 2022 r. wskazało na nią 65% innowacyjnych firm. Więcej niż co druga firma jest zdania, że brakuje wiedzy na temat wdrażania innowacji. Ponadto uczenie się nowych rzeczy oraz pomysłowość i kreatywność są od lat jednymi z najbardziej potrzebnych kompetencji wskazywanych przez pracodawców w badaniach Bilansu Kapitału Ludzkiego.
Autorski program PARP Akademia Menadżera Innowacji skierowany do przedsiębiorców otwartych na wdrażanie zmian w swoich firmach. Celem programu jest podniesienie kompetencji pracowników w zakresie tworzenia i wdrażania innowacji. Do 9 września przedstawiciele firm mogą zgłaszać się do czwartej edycji tego programu.
Do programu mogą przystąpić wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na branżę i wielkość. Uczestnictwo w programie dofinansowane jest ze środków unijnych i wynosi do 80% dla mikro-, małych i średnich firm oraz do 50% dla dużych. Akademia zakłada udział od 2 do 4 pracowników z jednej firmy. W przypadku mikroprzedsiębiorstw co najmniej dwóch uczestników, a w przypadku małych, średnich i dużych firm – co najmniej trzech pracowników.
Program Akademia Menadżera Innowacji składa się z równolegle prowadzonych części szkoleniowej i doradczej. Zajęcia będą się odbywały w terminie od października tego roku do kwietnia 2023. Wykładowcami, metodykami, warsztatowcami i doradcami AMI są uznani eksperci, praktycy, liderzy i mentorzy z dziedziny wdrażania i zarządzania innowacjami.
– W dotychczasowych, trzech edycjach programu AMI, udział wzięło 261 osób z 80 mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Sukcesy odniesione przez te firmy pokazały, jak ważne są kompetencje związane z kształtowaniem kultury innowacji oraz zarządzaniem całym cyklem innowacyjnym w danym przedsiębiorstwie. Wiemy, że uczestnicy Akademii Menadżera Innowacji doceniają nie tylko formę i jakość przekazywanej wiedzy, ale i dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb każdego z nich z nich. Efektem Akademii są konkretne projekty wdrożeniowe, zwiększające konkurencyjność firm ze wszystkich branż i umożliwiające ich dalszy rozwój – podkreśla Dariusz Budrowski, prezes PARP.
Szczegóły na stronie parp.gov.pl.
fot. unsplash.com
oprac. /kp/