• +48 502 21 31 22

Produkcja odpadów rośnie. Jak ją ograniczyć po powrocie do szkoły?

Zmieniając jednorazówki na opakowania wielokrotnego użytku, można przynajmniej częściowo ograniczyć skalę ich wytwarzania.

Produkcja odpadów rośnie. Jak ją ograniczyć po powrocie do szkoły?

Już jutro 1 września, czyli początek nowego roku szkolnego. Uczniowie i ich rodzice zmierzą się z wieloma wyzwaniami. Oprócz dbania o rozwój osobisty w trakcie roku szkolnego warto zatroszczyć się również o środowisko. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by postępować w zgodzie z naturą.

Produkcja odpadów ciągle rośnie. W raporcie Banku Światowego „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050. Urban Development” wyliczono, że w 2016 r. cała populacja Ziemi wygenerowała łącznie ponad 2 mln ton śmieci. Z szacunków wynika, że 2030 r. może przynieść ponad 2,5 mld ton, a 2050 r. niemal 3,5 mld ton śmieci. Ten fakt nie jest obojętny dla środowiska naturalnego. Niestety cały czas nie wszystkie śmieci trafiają w ręce odpowiednich podmiotów zajmujących się ich unieszkodliwianiem, np. poprzez bezpieczne składowanie czy efektywny recykling. Na porozrzucane odpadki nietrudno natrafić w miejscach publicznych oraz na terenach zielonych. W tych miejscach napotyka się nie tylko na pojedyncze torebki czy butelki, ale także na całe nielegalne wysypiska będące ogromnym zagrożeniem dla lokalnego ekosystemu.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej aż 71% ankietowanych planowało spędzić wakacje w naszym kraju. Rodzima przyroda ciągle zachęca do wypoczynku, dlatego warto ją chronić, dbając o środowisko. – Różnorodna, piękna i ciekawa. Taka jest właśnie polska fauna i flora. Kolejny raz w sezonie wakacyjnym wielu z nas miało szansę się o tym przekonać. Szczególnie teraz, gdy po wypoczynku wracamy do naszych codziennych obowiązków w pracy oraz szkole, warto podejmować różne eko-aktywności: oszczędzać wodę, energię elektryczną czy surowce, np. papier. Tego typu działania pozytywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Dzięki nim z jego uroków będą korzystać również następne pokolenia – mówi Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest Otwock.

W przeciwieństwie do nauki w szkole, dbanie o naturę nie musi być dużym wysiłkiem. Do edukacji oraz pracy biurowej wykorzystuje się dużo materiałów, w szczególności wykonanych z papieru – np. książki, i notatniki oraz artykuły piśmiennicze. Dlatego ważne jest, aby nie marnować tego cennego materiału. W tym celu należy zapełniać całą powierzchnię obydwu stron kartki, oczywiście zachowując jej czytelność. Dobrym pomysłem jest też druk dwustronny, a niekiedy zmniejszenie formatu wydruku, np. z A4 do A5. Wtedy 20 stron A4 zmieści się na zaledwie 5 kartkach zamiast na 10.

Posiłki przygotowane do pracy oraz szkoły często trafiają do jednorazowych opakowań, np. torebek śniadaniowych lub popularnych foliówek. Po spełnieniu swojego zadania w najlepszym wypadku lądują w koszu, skąd przebędą jeszcze długą drogę, zanim zostaną unieszkodliwione. Zamiast tego, z korzyścią dla środowiska i portfela, będzie nabycie opakowań wielokrotnego użytku. Wytrzymałe śniadaniówki i lunch boxy, choć droższe w zakupie, sprawdzą się w swojej roli całymi latami. Równie wygodne są butelki filtracyjne, dzięki którym zyskuje się wygodny dostęp do pitnej wody z kranu.

– Edukacja szkolna oraz praca biurowa wiążą się z intensywną eksploatacją surowców takich jak papier i plastik, a co za tym idzie, wysoką produkcją odpadów. Zmieniając jednorazówki na opakowania wielokrotnego użytku, możemy przynajmniej częściowo ograniczyć skalę ich wytwarzania. Każda zużyta kartka i butelka mniej to również mniejszy koszt dla środowiska naturalnego – zauważa Felice Scoccimarro.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka