Na początku czerwca 2022 r. w Wielkiej Brytanii wystartował jak do tej pory największy eksperyment badający oddziaływanie czterodniowego tygodnia pracy na wyniki osiągane przez firmy. Udział w nim bierze 73 przedsiębiorstw i 3300 pracowników, którzy reprezentują różne branże – od sprzedawców i restauratorów po korporacje. W badaniu oceniającym eksperyment w połowie jego trwania udział wzięło 41 spośród 73 firm. Jak wynika z danych opisanych przez „Forbesa”, 35 przedsiębiorstw zadeklarowało, że prawdopodobnie lub bardzo prawdopodobnie wprowadzi model czterodniowego tygodnia pracy po zakończeniu eksperymentu.
Jednocześnie firmy wskazały, że w większości przypadków produktywność pracowników nie spadła, a niektórzy oceniają ją nawet lepiej. Za pierwszą opcją zagłosowało 46% ankietowanych, natomiast najbardziej entuzjastyczną odpowiedź, zakładającą znaczny wzrost wydajności, zaznaczyło 15% badanych. W opinii 34% wydajność poprawiła się nieznacznie.
Cały proces jest nadzorowany przez think thank Autonomy, 4 Day Week UK Campaign oraz naukowców z uniwersytetów z Cambridge i Oxford oraz z Boston College. Przed brytyjskim eksperymentem największymi badaniami mogły poszczycić się takie kraje jak Islandia, Nowa Zelandia oraz Australia. Wyniki płynące z tych państw były pozytywne – wskazywały, że produktywność pracowników nie zmalała, a ich samopoczucie polepszyło się.
W Polsce podobne rozwiązanie zapowiedział jakiś czas temu lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. W jego zamyśle również w Polsce miałby zostać przeprowadzony odpowiedni eksperyment. W ostatnim czasie do Sejmu swój projekt ustawy, zakładający skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin, złożyła Lewica. Czytaj więcej: Lewica chce skrócenia czasu pracy do 35 godzin tygodniowo
fot. unsplash.com
oprac. /kp/