• +48 502 21 31 22

Polska wezwana do wdrożenia dyrektywy ws. plastikowych jednorazowych produktów

Dyrektywa weszła w życie 3 lipca 2019 r., a państwa członkowskie miały dwa lata na dopasowanie do niej przepisów prawa krajowego.

Polska wezwana do wdrożenia dyrektywy ws. plastikowych jednorazowych produktów

Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko Polsce za niedostosowanie się do dyrektywy plastikowej. W gronie krajów, które zagrożone są karami, jest jeszcze 10 państw członkowskich UE: Belgia, Dania, Estonia, Irlandia, Francja, Chorwacja, Łotwa, Portugalia, Słowenia i Finlandia. Dyrektywa weszła w życie 3 lipca 2019 r., a państwa członkowskie miały dwa lata na dopasowanie do niej przepisów prawa krajowego.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu KE zaproponowała politykę i działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, w której tworzywa sztuczne są wykorzystywane w bardziej zrównoważony sposób oraz poddawane recyklingowi. Jednym z głównych celów unijnych przepisów jest zmniejszenie ilości plastikowych śmieci w morzu o co najmniej 50% do 2030 r

Kluczowe środki, które państwa członkowskie muszą podjąć na mocy dyrektywy, to m.in. zapobieganie wprowadzaniu na rynek produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Dotyczy to dziesięciu plastikowych odpadów jednorazowego użytku najczęściej znajdowanych na europejskich plażach: patyczków kosmetycznych, sztućców, talerzy, słomek i mieszadełek, balonów i patyczków do balonów, pojemników na żywność, kubków i pojemników na napoje, niedopałków papierosów, plastikowych toreb, paczek i owijek oraz chusteczek nawilżanych i artykułów sanitarnych. Razem z przedmiotami służącymi do połowu śmieci tego typu stanowią stanowią 70% wszystkich odpadów morskich w UE.

Kraje powinny także promować alternatywy wielokrotnego użytku dla jednorazowych pojemników na żywność i napoje, ustanowić schematy rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz zagospodarować 90% jednorazowych plastikowych butelek po napojach do 2029 r., np. poprzez programy zwrotu kaucji. Na mocy dyrektywy muszą również wprowadzić wymagania dotyczące etykietowania kubków jednorazowego użytku, wyrobów sanitarnych i wyrobów tytoniowych. Aby uniknąć negatywnego wpływu zaśmiecania, kraje członkowskie będą musiały poinformować opinię publiczną o obecności plastiku w produkcie i pouczyć o metodach właściwej utylizacji. Producenci narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne będą natomiast zobowiązani do pokrycia kosztów odbioru odpadów z porów, ich transportu i utylizacji.

Szczegółowe cele określone w dyrektywie zobowiązują także państwa do zagospodarowania na potrzeby recyklingu 77% plastikowych butelek do 2025 r. (90% do 2029 r.) i wykorzystania 25% plastiku pochodzącego z recyklingu do produkcji butelek PET na napoje od 2025 r. (30% od 2030 r.).

KE wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom w styczniu 2022 r. Spośród 16 spraw postępowanie wobec Hiszpanii zostało zamknięte w lipcu, a cztery inne sprawy – Cypru, Litwy, Luksemburga i Słowacji – dobiegają obecnie końca. Dwa postępowania – wobec Czech i Malty – oczekują na analizę przekazanych środków. Wymienionym wcześniej 11 państwom Komisja postanowiła wydać opinie na temat ich działań. Teraz państwa mają dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie niezbędnych środków. W przeciwnym razie KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o nałożenie sankcji finansowych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka