Trend czasowej emigracji ludzi był rosnący od 2004 do 2017 r., a w szczytowym okresie oznaczał aż 2,5 mln Polaków przebywających czasowo poza granicami kraju. Kolejne lata, związane przede wszystkim z dobrą sytuacją gospodarczą, a później również z pandemią, skutkowały zmniejszaniem się tej grupy – według danych GUS pod koniec 2020 r. za granicą przebywało czasowo o 176 tys. mniej stałych mieszkańców Polski niż rok wcześniej. Teraz zainteresowanie ofertami pracy za granicą znowu rośnie.
Kategoria "Praca za granicą" na portalu OLX notuje najwyższe wyniki w swojej historii. Średnia miesięczna liczba aktywnych ogłoszeń w 2022 r. przewyższa o 17% wynik z 2021 r. i o 47% z 2020 r. Tylko w tym roku kontakt z rekruterami oferującymi zatrudnienie poza Polską, głównie w Niemczech, ale także w Holandii, Belgii, Francji czy krajach skandynawskich, nawiązało ponad 340 tys. osób. Na jedno ogłoszenie w tej kategorii wpływa średnio 40 odpowiedzi.
Poszukujący zatrudnienia w ciągu ostatnich trzech miesięcy przesłali o 62% więcej odpowiedzi na ogłoszenia w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r, zaś w samym wrześniu było to aż 70% wzrostu.
Argumentem zwiększającym atrakcyjność wyjazdu jest wysokość zarobków oferowanych za granicą. W październiku minimalne wynagrodzenie godzinowe w Niemczech wzrosło o niecałe 15% – z 10,45 euro do 12 euro. To stawka, która jest ok. trzykrotnie wyższa od polskiej.
Również badanie „Migracje zarobkowe Polaków” zrealizowane w lipcu przez ARC Rynek i Opinia potwierdza, że odsetek Polaków rozważających emigrację zarobkową rośnie. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł on z 16,1% do 17,8%. Jednocześnie mniej Polaków opowiada się za pozostaniem w kraju – w 2021 r. odsetek nierozważających emigrację wynosił 81,2%, a w bieżącym jest to 67,6%. Nastąpił znaczący wzrost wśród osób niezdecydowanych – z 2,7% do 14,6%.
– Pomimo kolejnych fal pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej na całym świecie nadal wielu Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków, co można tłumaczyć rosnącą inflacją, zwiększeniem kosztów utrzymania i z ogólnego poczucia braku stabilności. Wiele do myślenia daje znaczny, niemal pięciokrotny wzrost niezdecydowanych osób, w których wizja wyjazdu za granicę w celach zarobkowych zdążyła już zakiełkować. Jeśli dodamy te blisko 15% do niemal 18% już rozważających, perspektywa braków kadrowych na rodzimym rynku pracy będzie jeszcze wyraźniejsza – komentuje Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment.
Wśród planujących wyjazd w celach zarobkowych są najczęściej osoby w wieku 25-44 (56%), z czego większą liczbę stanowią ci w wieku 25-34 (32%), z wykształceniem średnim (29%) i zawodowym (26%). Nieco mniejszy odsetek stanowią osoby z wykształceniem wyższym (20%).
fot. freepik.com
oprac. /kp/