• +48 502 21 31 22

Europejskie lato 2022 r. najcieplejsze od 70 lat

Miniony rok był siódmym najcieplejszym od 1951 r. Najcieplejszy był 2019 r., kiedy średnia wartość temperatury powietrza sięgnęła 10,2°C.

Europejskie lato 2022 r. najcieplejsze od 70 lat

Klimatolodzy podsumowują 2022 r. Stał on pod znakiem fal ciepła oraz rekordowych temperatur. O zmianach klimatu świadczy też pogoda, jaka panowała w Polsce na początku roku.

2022 r. w Europie był drugim rokiem z najwyższą średnią temperaturą powietrza. Jak stwierdził klimatolog dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego na podstawie analizy ERA5, europejskie lato w minionym roku było najcieplejszym w ciągu ostatnich 70 lat. – Mieliśmy także ciepłą jesień – była ona trzecia spośród najcieplejszych – dodał.

– Patrząc na wieloletnią zmienność warunków termicznych w Polsce, rok 2022 był siódmym najcieplejszym od 1951 r. Najcieplejszy był rok 2019, wówczas średnia wartość temperatury powietrza sięgnęła 10,2°C. W ubiegłym roku średnia temperatura wyniosła 9,5°C, natomiast średnia 30-lecia (1991-2020) to 8,7°C – zauważył klimatolog. Zwrócił także uwagę na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak silne wiatry, które w minionym roku poczyniły duże szkody.

Dr Michał Marosz zwrócił też uwagę na fale ciepła i dynamiczne zmiany temperatur, jakie są widoczne od początku tego roku. – Przypomnę, że w Warszawie na początku stycznia zanotowaliśmy 18,9°C. Następnie w ciągu zaledwie 3 dni wartości temperatury spadły o ok. 20°C – wskazał. – W Europie, we Włoszech fale ciepła zaczęły się już w maju i czerwcu, i było ich kilka. W Polsce silnie zaznaczyła się fala ciepła na przełomie czerwca i lipca, kiedy również notowaliśmy bardzo wysokie temperatury. Częstsze występowanie i większa intensywność zjawisk ekstremalnych to jeden z głównych przejawów zmiany klimatu – ocenił ekspert.

Temperatura powietrza na obszarze Polski w ciągu ostatnich 70 lat wzrosła nieco powyżej 2°C. Według danych Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie ulegną wyraźnemu zahamowaniu, już w przeciągu najbliższych 10 lat można spodziewać się średnich temperatur wyższych o około 0,4°C. Natomiast w latach 2091-2100 średnia temperatura będzie wyższa już niemal o 3°C. Czytaj więcej: Polskę czekają rekordowe upały. Powodem zmiany klimatu i betonoza

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka