Dla ponad 1/3 polskich pracowników praca jest źródłem nadmiernego stresu. Podobna liczba widzi u siebie obniżony poziom zaangażowania. Z roku na rok takich osób przybywa.
W badaniu wzięło udział prawie 8 tys. pracowników reprezentujących różne branże. Dane były zbierane na platformie Enpulse w interwałach miesięcznych, co pozwalało na bieżąco śledzić zmiany powodowane zewnętrznymi czynnikami takimi jak pandemia, wojna na Ukrainie czy inflacja.
Relacje z bezpośrednim przełożonym są istotne dla większości badanych. 73% ankietowanych mówi otwarcie o tym, że uznanie okazywane przez bezpośredniego przełożonego jest dla nich ważne. 37% badanych nie czuje się odpowiednio docenionych przez swoich przełożonych. – Z raportu wynika, że o prawie 10 punktów procentowych wzrosło poczucie wywierania presji na pracowników przez szefów. To wynik bardzo niepokojący. Mniej pracowników niż przed rokiem ma poczucie, że przełożony docenia ich potencjał, mniej przyznaje, że przełożony przekazuje im konstruktywną informację zwrotną na temat ich pracy. W tegorocznym badaniu widoczny jest też spadek wyników dotyczących atmosfery w firmach, która od lat oceniana była przez pracowników bardzo wysoko, a pracodawcy chętnie wykorzystywali ją w komunikacji rekrutacyjnej – zauważa Maja Gojtowska, ekspert ds. employer brandingu.
Pogorszeniu uległo też zadowolenie ze swojego miejsca pracy. 32% respondentów jednoznacznie odpowiedziało, że nie lubi swojej pracy i wykonuje ją tylko ze względów finansowych. W 2021 r. było to 15%. 38% ankietowanych uważa, że praca jest źródłem nadmiernego stresu – to powrót do wyniku z 2020 r. w 2021 r. odpowiedziało tak 28%. Jednocześnie 69% uważa, że radzi sobie ze stresem w pracy.
W tegorocznym badaniu 12% respondentów stwierdziło, że są oni całkowicie niezaangażowani w swoje obowiązki. Obniżonym poziomem zaangażowania charakteryzuje się 35% badanych.
Jak z kolei wynika z raportu pt. „Zmęczeni, obojętni, niezaangażowani. Postpandemiczne potrzeby pracowników”, obecna sytuacja z Polsce i na świecie czy problemy ze zbudowaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym poważnie odbijają się na samopoczuciu pracowników. 35% pracowników przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się przemęczona po pracy, a 19% takie uczucie towarzyszy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Taka sytuacja zwiastuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego. Czytaj więcej: Co piąty pracownik czuje się zmęczony jeszcze przed pracą
fot. freepik.com
oprac. /kp/