• +48 502 21 31 22

Połowa najmłodszych pracowników czuje wypalenie zawodowe

Mimo zmian w podejściu przełożonych wielu respondentów traktuje zdrowie mentalne jako temat tabu w miejscu pracy.

Połowa najmłodszych pracowników czuje wypalenie zawodowe

W Polsce do swojej podstawowej pensji dorabia jedna trzecia osób z generacji Z i Y. Ponadto ponad połowa najmłodszych pracowników na całym świecie czuje wypalenie zawodowe.

Z raportu "Deloitte Global 2023 Gen Z & Millenial Survey" wynika, że rosnące koszty życia są największym zmartwieniem młodych generacji – ten problem wskazało 48% polskich respondentów z pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 r.) oraz 53% millenialsów (osoby urodzone w latach 80. i 90.). Na całym świecie wynik był niższy o odpowiednio 12 i 11 p.p. Okazuje się też, że w Polsce do swojej podstawowej pensji dorabia 30% osób z generacji Z i 29% z generacji Y. Rok wcześniej wyniki kształtowały się podobnie – było to odpowiednio 27 i 29%. Dla porównania, na całym świecie w ubiegłym roku 46% "zetek" i 37% millenialsów podjęło drugą pracę zarobkową – to wzrost o 3 i 4 p.p. w porównaniu z 2021 r.

Globalnie odsetek przedstawicieli generacji Z oraz Y odczuwających wypalenie zawodowe wzrósł do odpowiednio 52%, czyli o 6 p.p. w porównaniu z rokiem poprzednim i 49% – o 4 p.p. Zaznaczono, że 46% przedstawicieli pokolenia Z i 39% millenialsów deklaruje, że przez większość czasu spędzonego w pracy zmaga się ze stresem lub niepokojem. – Jednocześnie w tegorocznej edycji raportu widać, że wśród przedstawicieli kadry zarządzającej rośnie świadomość znaczenia tych kwestii dla młodych ludzi. Ponad połowa ankietowanych przyznaje bowiem, że ich przełożeni poważnie podchodzą do tematów zdrowia psychicznego – wskazują autorzy raportu. Mimo zmian w podejściu przełożonych wielu respondentów traktuje jednak zdrowie mentalne jako temat tabu w miejscu pracy. 38% przedstawicieli pokolenia Z i 39% pokolenia Y w Polsce przyznaje, że nie czułoby się komfortowo, rozmawiając z pracodawcą o swoim zdrowiu psychicznym – na świecie odsetek ten jest niższy o odpowiednio 6 p.p. i 7 p.p.

Zgodnie z badaniem 26% przedstawicieli pokolenia Z i 28% millenialsów na świecie uznało umiejętność równoważenia priorytetów zawodowych i życiowych za cechę, którą najbardziej podziwia. Z tego powodu 77% reprezentantów pokolenia Z i 75% przedstawicieli generacji Y, którzy pracują w domu, zadeklarowało, że rozważyłoby poszukiwanie nowego zatrudnienia, gdyby pracodawca poprosił ich o powrót do biura w pełnym wymiarze godzin. Ponadto jedna trzecia respondentów uważa czterodniowy tydzień pracy za pierwszy krok w kierunku osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka