• +48 502 21 31 22

Czym kierują się Ukraińcy przy wyborze pracy w Polsce?

Przy wyborze pracy Ukraińcy kierują się przede wszystkim: wysokością wynagrodzenia, komfortem w pracy i położeniem geograficznym miejsca pracy.

Czym kierują się Ukraińcy przy wyborze pracy w Polsce?

Dla prawie 2/5 Ukraińców zarobki są największą motywacją do szukania pracy w Polsce. Półtora roku od wybuchu wojny nadal masowo szukają pracy w naszym kraju. Wcześniej obywatele Ukrainy przyjeżdżali do Polski głównie na 4–6 miesięcy, teraz trend się zmienił.

Z badania centrum analitycznego Gremi Personal wynika, że 34% badanych zdaje sobie sprawę z tego, że bez pracy nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie. Największą motywacją do szukania pracy w Polsce są wyższe zarobki niż w Ukrainie – wskazało tak 39% Ukraińców, a 27% jako motywację do szukania pracy w Polsce wymienia brak pracy w Ukrainie. – Przed wybuchem rosyjskiej wojny Ukraińcy przyjeżdżali do Polski głównie na 4–6 miesięcy, a następnie wracali do ojczyzny, żeby za zarobione pieniądze żyć pozostałą część roku. Ten trend się całkowicie zmienił – wskazuje Anna Dzhobolda z Gremi Personal. Dodaje, że obecnie Ukraińcy szukają pracy na dłuższy okres, ponieważ zdają sobie sprawę, że ich pobyt w Polsce będzie dłuższy niż zwykle z powodu wojny. – Dlatego ludzie są teraz bardziej uważni w poszukiwaniu pracy i bardziej wymagający pod względem warunków pracy i życia. Przekwalifikowywanie się i ubieganie się o bardziej wykwalifikowaną pracę to nowy trend – wskazuje.

Okazuje się, że duża część uchodźców traktuje Polskę tranzytowo w drodze do Niemiec, Holandii czy dalej do Kanady. Na pytanie, dlaczego wybrali Polskę, najwięcej osób – 24% – przyznało, że jest on geograficznie bliżej Ukrainy, a najmniej – 6% – wskazało na łatwość uzyskania dokumentów. 20% badanych wskazało, że ma tu krewnych i przyjaciół. Dla 17% Ukraińców ważne jest to, że w Polsce jest wielu Ukraińców, a Polacy są mentalnie bliżej Ukraińców, zwłaszcza w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Dobry poziom wynagrodzeń ważny jest dla 13% badanych, a 11% respondentów wskazało, że życie w Polsce jest tańsze niż w innych krajach europejskich. Z kolei 9% pytanych uważa, że język polski jest łatwiejszy do nauki niż inne.

Przy wyborze pracy Ukraińcy kierują się przede wszystkim: wysokością wynagrodzenia (36%), komfortem w pracy (21%), położeniem geograficznym miejsca pracy (15%) oraz warunkami do życia (14%). Mniej ważne są natomiast dogodne godziny pracy (9%) oraz możliwości rozwoju kariery (8%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka