• +48 502 21 31 22

Branża wytwórcza ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry

Mimo słabnącej koniunktury, spadku zleceń od klientów, wysokich kosztów produkcji i niedoszacowanych budżetów na wynagrodzenia nastroje były umiarkowanie stabilne.

Branża wytwórcza ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry

Pracodawcy sektora przemysłowego mają duży problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry – wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" Grafton Recruitment i GI Group. 53% badanych jako największe wyzwanie po pierwszym kwartale tego roku wskazało właśnie na ten czynnik. – W branży wytwórczej cały czas mamy do czynienia z rynkiem specjalisty, a zawód inżyniera wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami – komentują autorzy raportu.

Zauważają oni, że w tym roku spadek liczby studentów uczelni technicznych wyniósł 5,5%, w 2022 r. wynosił on ponad 3%. – Możemy mówić o utrzymującym się trendzie. Coraz mniejsze zainteresowanie można zaobserwować we wszystkich województwach, przy czym w świętokrzyskim odnotowano rekordowy wynik – aż –11,3% – podkreślają.

Branża wytwórcza stanowi największy udział polskiego PKB – jej kondycja ma duże znaczenie dla polskiej gospodarki i wpływa na wiele innych sektorów. Jak jednak wynika z badania, mimo słabnącej koniunktury, spadku zleceń od klientów, wysokich kosztów produkcji i niedoszacowanych budżetów na wynagrodzenia nastroje były umiarkowanie stabilne. Zwiększenie zatrudnienia przewidziało 28% pracodawców branży, a ponad połowa z nich nie planowało redukcji kadr. Optymistyczne nastawienie wykazują przede wszystkim zatrudnieni – 80% pracowników sektora zadeklarowało, że nie obawia się zwolnienia, a 79% z nich odnotowało wzrost wynagrodzenia.

Zdaniem autorów jednym z najbardziej dyskutowanych tematów w kontekście branży przemysłowej jest postępująca automatyzacja procesów. Jak wskazują, już dziś pracownicy niższego szczebla wykonujący proste i powtarzalne czynności zmuszeni są do podwyższania kwalifikacji lub zmiany ścieżki zawodowej. Eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych 10 lat roboty mogą zastąpić ok, 20% wykonywanej dzisiaj pracy ludzkiej. Zdaniem specjalistów rozwiązania, które niesie ze sobą rewolucja 4.0, stworzą również nowe możliwości zarówno w kontekście miejsc pracy, jak i ułatwień dla wykwalifikowanych inżynierów.

Okazuje się też, że na popularności zyskuje model pracy hybrydowej – prawie 70% firm deklaruje możliwość pracy zdalnej dla stanowisk związanych z pracą umysłową.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka