• +48 502 21 31 22

ZPP: Małe polskie firmy są dyskryminowane we własnym kraju

Jak zwraca uwagę Cezary Kaźmierczak, mikro i małe przedsiębiorstwa odgrywały, odgrywają i będą jeszcze długo odgrywać znaczną rolę w rozwoju Polski.

ZPP: Małe polskie firmy są dyskryminowane we własnym kraju

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wystosował list otwarty do liderów politycznych. – Chciałbym zainteresować panów sprawami małych polskich firm, które od 30 lat są dyskryminowane we własnym kraju – to zdanie rozpoczyna tekst pisma skierowanego do Krzysztofa Bosaka, Włodzimierza Czarzastego, Szymona Hołowni, Jarosława Kaczyńskiego, Władysława Kosiniak-Kamysza, Sławomira Mentzena, Donalda Tuska, Adriana Zandberga i Zbigniewa Ziobry.

Jak zwraca uwagę Cezary Kaźmierczak, mikrofirmy stanowią znaczny segment polskiej gospodarki i pełnią istotną rolę społeczną – wypracowują więcej PKB i tworzą więcej miejsca pracy niż duże firmy. – Niestety w politykach państwa oraz obrazie tworzonym przez naukowców i media mikroprzedsiębiorcy znajdują się na poślednim miejscu i przedstawiani są jako bariera rozwoju. Mikro i małe przedsiębiorstwa odgrywały, odgrywają i będą jeszcze długo odgrywać znaczną rolę w rozwoju Polski – podkreśla prezes ZPP. – Mikroprzedsiębiorców w odróżnieniu od dużych firm nie stać na sztaby prawników, księgowych, lobbystów oraz PRowców. Żaden zagraniczny ambasador nie dzwoni do premiera i ministrów, gdy ustawy czy decyzje administracyjne ograniczają mikro przedsiębiorcom możliwości działania. Regulacje, które dla dużej firmy mogą oznaczać jedynie dodanie jednego etatu prawnika czy księgowego, dla mniejszych firm mogą oznaczać koniec działalności. Małych firm nie stać na wieloletnie odpieranie w sądach zarzutów urzędników. Nie mają sztabów lobbystów i firm PR na usługach do obrony swojego wizerunku i uzyskania dojścia do decydentów – wskazuje Cezary Kaźmierczak.

Zdaniem prezesa ZPP "zostało stworzone państwo nieprzyjazne biznesowi, załadowane po sufit bałaganem". – Wyznacznikiem jego funkcjonowania jest brak stabilności prawa i niegospodarne zarządzaniem posiadanymi aktywami. Przedsiębiorstwa pogrążone są w chaosie i strachu regulacyjnego kasyna. Nigdy nie wiadomo, co danego dnia wymyśli minister lub jak zostanie uregulowane dane prawo. Ustawodawca potrafi jednym aktem prawnym zniszczyć całą branżę. W następstwie klasa polityczna dziwi się, że mikro i mali przedsiębiorcy boją się inwestować. Nie istnieje żadna inna droga do zwiększenia inwestycji krajowych niż stabilność prawa i poczucie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego – zaznacza autor listu.

Jak podkreśla Cezary Kaźmierczak, Polska będzie się rozwijała, gdy zapewnione będą optymalne warunki zarabiania, oszczędzania i inwestowania dla wszystkich przedsiębiorców. – System statystyki publicznej powinien dostarczać więcej i szybciej informacji o mikroprzedsiębiorcach. Przy obecnej informatyzacji życia i obrotu gospodarczego większa dostępność i aktualność informacji nie wymaga nakładania na mikroprzedsiębiorców kolejnych obowiązków sprawozdawczych. Wręcz można i należy udostępniać więcej informacji o mikro przedsiębiorcach przy zmniejszonych obowiązkach sprawozdawczych. Tworząc nowe regulacje i analizując istniejące regulacje, należy uwzględniać asymetrię kosztów sprostania regulacjom dla dużych i mikroprzedsiębiorców. Te same regulacje bardzo często są o wiele bardziej dolegliwe dla mniejszych przedsiębiorców. Tworząc i egzekwując społecznie pożyteczne regulacje, należy uwzględniać ich szeroki koszt, w tym czy dalsze egzekwowanie niektórych regulacji nie spowoduje tak szeroko zakrojonego obumierania mikroprzedsiębiorców, że poniesiemy nowe i znaczne koszty gospodarcze, społeczne i budżetowe – postuluje ekspert.

– Od ponad 20 lat prowadzimy działania na rzecz szerokiego upowszechnienia wiedzy o polskim mrowisku gospodarczym oraz o jego znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i nadal będziemy to robić. Nie walczymy z korporacjami – są potrzebne. Walczymy z dyskryminacją małych polskich firm – podsumowuje Cezary Kaźmierczak.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka