W 2025 r. ma zacząć funkcjonować w Polsce system kaucyjny. Wiadomo już, ile będzie wynosiła kaucja za butelki.
Pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Zgodnie z propozycją do butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów (włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych), do puszek metalowych o pojemności do jednego litra oraz butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra, doliczona ma zostać kaucja w wysokości 50 gr. Kaucja będzie doliczona do każdego opakowania.
– W ramach systemu kaucyjnego przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym zobowiązani zostaną do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych zobowiązani będą m.in. do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym – wskazano w ocenie skutków regulacji.
Każdy kraj indywidualnie ustala, które rodzaje opakowań zostaną objęte systemem kaucyjnym. Najczęściej państwa europejskie obejmują kaucją opakowania z plastiku, szkła i metalu (np. Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy) lub tylko wybrane opakowania – np. Norwegia nie obejmuje systemem opakowań szklanych, a w Holandii systemem objęte są jedynie opakowania z plastiku. W państwach UE zróżnicowana jest też wysokość kaucji i w zależności od kraju waha się ona w granicach 0,07-0,25 euro. Ministerstwo podkreśliło, że najczęściej jest to ok. 0,10 euro, czyli ok. 50 gr.
Czytaj także: Jednorazowe opakowania wciąż dominują. Czy system kaucyjny odwróci ten trend?
fot. freepik.com
oprac. /kp/