• +48 502 21 31 22

488 943 kg śmieci zebrano podczas 30. Akcji Sprzątanie Świata w Polsce

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia szczególną uwagę chciała zwrócić na skalę problemu związanego z kapslami i niedopałkami oraz wynikające z niego zagrożenia dla środowiska.

488 943 kg śmieci zebrano podczas 30. Akcji Sprzątanie Świata w Polsce

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie co roku w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tys. mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. W Polsce akcja ma miejsce od 1994 r.

W dniach 15-17 września odbył się finał 30. Akcji Sprzątanie Świata – Polska. Wzięło w niej udział 542 753 osób z całego kraju – to o 34% więcej niż przed rokiem, co oznacza, że Polki i Polacy chcą włączać się w manifest przeciwko śmieceniu w naturze. To także znak, że akcja koordynowana w Polsce przez Fundację Nasza Ziemia cieszy się niesłabnącym zaufaniem. Każdego roku tłumnie dołączają do niej szkoły i przedszkola, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet zakłady karne.

Uczestnicy akcji wspólnymi siłami, ze wsparciem koordynatorów i służb miejskich, zebrali ponad 488 943 kg śmieci. – Co martwi najbardziej, wśród zebranych odpadów nadal przeważały tzw. śmieci weekendowe, które z powodzeniem i bez dużego wysiłku mogłyby trafić do najbliższego kosza, takie jak butelki czy opakowania po żywności. Dużą grupę stanowiły również gabaryty, opony, części samochodowe czy pozostałości po remontach. W tym roku Fundacja Nasza Ziemia szczególną uwagę chciała zwrócić na skalę problemu związanego z kapslami i niedopałkami oraz wynikające z niego zagrożenia dla środowiska. Wiele grup uczestniczących w Akcji Sprzątanie świata – Polska podjęło się tego nie lada wyzwania w czasie działań terenowych, dzięki czemu łącznie zebrano 635 tys. niedopałków i 167 tys. kapsli! Są to odpady, które z racji rozmiarów trudno posprzątać, a które bardzo szkodzą środowisku, są prawdziwymi bombami ekologicznymi trującymi wodę i glebę. Uczestnicy akcji znajdowali je głównie w parkach, pod ławkami czy zakopane w piasku na plaży – relacjonuje Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji.

fot. Fundacja Nasza Ziemia
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka