• +48 502 21 31 22

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

Obecnie w Elektrowni Rybnik realizowana jest jedna z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych w Polsce.

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych w Elektrowni Rybnik. Zostaną one zastąpione nowoczesnym blokiem gazowym o mocy 882 MW, którego przekazanie do eksploatacji zaplanowano na grudzień 2026 r.

Wyłączenie starych bloków węglowych to element prowadzonej przez PGE transformacji energetycznej i zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej w Polsce na nisko i zeroemisyjną. – Budowany obecnie w Rybniku największy w Polsce blok gazowo-parowy o mocy 882 MW skutecznie zastąpi wyłączane bloki węglowe, zapewniając stabilne dostawy energii dla całego regionu. Nowa jednostka znacznie ograniczy emisje pyłów i tlenków siarki, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie, a dzięki znacznemu spadkowi emisji CO2 ograniczony zostanie wpływ kosztów uprawnień do emisji CO2 na wytwarzanie energii – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Bloki 3 i 4 Elektrowni Rybnik przepracowały łącznie ponad 631 tys. godzin i wyprodukowały w tym czasie blisko 114 mln megawatogodzin energii elektrycznej. – Rybnicka elektrownia to zakład, który na stałe wpisał się w krajobraz Rybnika. Produkcję energii elektrycznej rozpoczęliśmy tu w 1972 r. Chciałbym podziękować całej załodze, w szczególności obsługującej bloki energetyczne nr 3 i 4, za wieloletnią pracę i zaangażowanie. To dzięki państwu przez 50 lat energia elektryczna produkowana w wyłączonych jednostkach mogła płynąć do tysięcy polskich gospodarstw domowych, szkół, szpitali i innych budynków użyteczności publicznej, zapewniając im tak ważne bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Plany budowy rybnickiej elektrowni sięgają 1966 r., gdy zatwierdzono projekt zakładu o nazwie „Zakłady Okręgu Południowego w Katowicach – Elektrownia Rybnik”. Z uwagi na konstrukcję elektrowni, która zakładała chłodzenie jej bloków energetycznych poprzez chłodnie kominowe oraz sztuczny zbiornik wodny, zakres prac był ogromny. W 1968 r. rozpoczęła się budowa sztucznego jeziora na rzece Rudzie, zwanego obecnie Zalewem Rybnickim i stanowiącego jedną z wizytówek miasta. Bloki 1-4 zakładu to tzw. bloki starego etapu, natomiast bloki 5-8 to bloki nowego etapu, które zostały oddane do użytku w 1978 r.

Po wyłączeniu bloków 1 i 2 w sierpniu 2021 r. oraz bloków 3 i 4 w 2023 r. obecna moc elektrowni wynosi 900 MW brutto z zainstalowanych czterech bloków energetycznych nr 5-8. Obecnie realizowana jest jedna z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych w Polsce – budowa bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW o wartości ok. 3 mld zł netto. Nowy blok energetyczny, który powstanie do końca 2026 r., przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy zarówno w trakcie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji. Nowa jednostka gazowa w Rybniku zastąpi cztery wyłączone z eksploatacji bloki węglowe.

fot. arch. red., PGE
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka