• +48 502 21 31 22

Połowa obcokrajowców znalazła zakwaterowanie dzięki pracodawcy

Wśród czynników, które wpływają na ogólną ocenę miejsca zamieszkania, najczęściej wskazywana jest kwestia lokatorów oraz czystość w miejscu zamieszkania.

Połowa obcokrajowców znalazła zakwaterowanie dzięki pracodawcy

Pod koniec października w Polsce legalnie pracowało prawie 1,3 mln obcokrajowców – o 13 tys. więcej niż we wrześniu i o ponad 61 tys. więcej niż pod koniec 2022 r. W 2024 r. zatrudnienie cudzoziemców zdaniem ekspertów będzie się zwiększać, a obok Ukraińców czy Gruzinów do Polski będą przybywać pracownicy z bardziej odległych kierunków.

47% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcy lub agencji pracy – wynika z raportu "Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce" EWL Group, RentLito i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 31% ankietowanych wskazało, że samodzielnie szukali miejsca zatrudnienia, a 22% odpowiedziało, że miało już miejsce zamieszkania. 80% respondentów, którym pracodawca zapewnił miejsce zamieszkania, wskazało, że jest zadowolona z faktu, że kwestia zakwaterowania została zorganizowana w ramach zatrudnienia.

Z badania wynika także, że 76% pracownikom z zagranicy dotarcie do pracy zajmuje nie więcej niż 15 minut, a 23% – więcej niż 15 minut.

43% respondentów wskazało, że najpierw szukało miejsca zakwaterowania, a dopiero później szukało zatrudnienie. Wśród ważnych czynników, które wpływają na ogólną ocenę miejsca zamieszkania imigrantów pracujących w Polsce, najczęściej wskazywana była kwestia lokatorów oraz czystość w miejscu zamieszkania, a także bezpieczna okolica. Z kolei wśród kwestii utrudniających codzienne funkcjonowanie w miejscu zakwaterowania respondenci wskazywali dużą liczbę lokatorów, konieczność współdzielenia kuchni lub łazienki oraz częstą rotację lokatorów.

Czytaj także: 25% firm planuje zatrudnienie cudzoziemca spoza Europy

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka