• +48 502 21 31 22

Ukraińcom podoba się polski rynek pracy

Ukraińcy zwracają uwagę na większą niż w swoim kraju równowagę pomiędzy życiem zawodowym i osobistym pracownika.

Ukraińcom podoba się polski rynek pracy

Większość uchodźców z Ukrainy twierdzi, że w Polsce znacznie łatwiej można znaleźć pracę niż w ich kraju. Kolejnym pozytywnym aspektem jest ich zdaniem sprawnie działające państwo prawa i przewidywalne procedury pozwalające robić długofalowe plany. A co sądzą o Polakach?

Z badania CBOS wynika, że największym problemem utrudniających Ukraińcom zdobycie lepsze pracy jest nieznajomość języka, którego nauka jest jednym z największych wyzwań. Dodatkowo duża część uchodźczyń przyjeżdżała z dziećmi, co czasem utrudniało poszukiwanie mieszkania. Przybywający do Polski widzą też jednak pozytywy. Na pytanie, co w Polsce jest lepsze niż w Ukrainie, wskazywali znacznie łatwiejszą możliwość znalezienia pracy. – Podkreślano, że Polska daje szersze możliwości rozwoju zawodowego, w tym możliwość dokształcania się czy prostego przekwalifikowania się – podaje CBOS. Lepsze są także według nich warunki pracy, bezpieczeństwo zatrudnienia, szacunek dla pracownika i profesjonalizm.

Ukraińcy zwracali również uwagę na większą w Polsce równowagę pomiędzy życiem zawodowym i osobistym pracownika, co – jak ocenili – wiąże się z głębszymi różnicami kulturowymi i bardziej zachodnim charakterem polskiego społeczeństwa. Kolejną przewagą Polski nad Ukrainą zdaniem badanych jest "sprawnie działające państwo prawa i przewidywalne procedury pozwalające robić długofalowe plany i wyjść poza codzienną walkę o przetrwanie". Podoba im się też lepiej działająca komunikacja miejska i bogatsza oferta kulturalna czy rozrywkowa. Wspominano również o kulturze osobistej i uprzejmości Polaków w porównaniu do Ukraińców.

Natomiast gorzej niż w Ukrainie zorganizowana jest zdaniem uchodźców służba zdrowia oraz usługi elektroniczne, zwłaszcza w dziedzinie bankowości i spraw urzędowych. Badani zwracali też uwagę, że sklepy są w Polsce krócej czynne, a w weekendy bywają zamknięte.

Z badania CBOS wynika, że Ukraińcy żyjący w Polsce od wielu lat odnosili się czasem z niechęcią do "nowych", którzy przyjechali tutaj po wojnie. – Imigranci przedwojenni zarzucali uchodźcom niewdzięczność i roszczeniowość – informuje CBOS. W ukraińskiej społeczności w Polsce istnieje podział na tych, którzy chcą się integrować z polskim społeczeństwem, i tych, którzy nie chcą tego robić.

Pytani o plany na przyszłość, w większość zadeklarowali powrót do Ukrainy, gdyby zapanował w niej pokój. – Większość respondentów odnosiła się z dystansem do pomysłu tworzenia ukraińskich szkół w Polsce, argumentując, że to zakłóciłoby proces integracji z polskim społeczeństwem, który najintensywniej przebiega wśród dzieci. Podobna argumentacja pojawiała się w odniesieniu do idei tworzenia ukraińskich cerkwi, klubów czy całych dzielnic w polskich miastach – podają autorzy badania.

Na pytanie o przyszłość relacji polsko-ukraińskich wśród badanych przeważały pesymistyczne przewidywania. Jako zasadniczy czynnik wymieniano rywalizację na polu ekonomicznym, niektórzy badani wspominali także o kwestii rzezi wołyńskiej. Zbadano również funkcjonujący wśród Ukraińców stereotyp Polaka. W ocenie respondentów w bezpośrednim kontakcie jesteśmy dość wycofani, powściągliwi i zachowujemy między sobą większy dystans niż Ukraińcy. W ich ocenie wiąże się to z zamiłowaniem Polaków do prywatności. – Polacy rzadko rozwiązują spory twarzą w twarz i wolą odwoływać się do formalnych pośredników, takich jak przełożeni czy policja – podaje CBOS. Według Ukraińców Polacy mają większe niż oni zaufanie do państwa i przepisów prawnych, "bo mają państwo, które działa, czyli system państwowy". Ponadto według nich Polacy poświęcają dużo czasu swoim rodzinom, które stanowią często w ich życiu priorytet, podczas gdy dla Ukraińców ważniejsze są relacje z przyjaciółmi. Polacy są też bardziej uczuciowi i wylewni w relacjach z bliskimi niż przeciętny Ukrainiec. Cechuje ich tolerancja, patriotyzm i oszczędność.

fot. Shutterstock
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka