Przedsiębiorcy apelują o przyspieszenie prac nad zmianami w składce zdrowotnej. Jak podkreślają, zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodowały, że składka zdrowotna jest parapodatkiem, który silnie dotyka sektor małych i średnich przedsiębiorstw, powodując nadmierne obciążenia.
Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Zdrowia zaproponowało obniżenie składki do kwoty stałej 9% z 75% płacy minimalnej w przypadku opodatkowania podatkiem według zasad ogólnych. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na podstawie podatku liniowego miałaby być stała, niska składka wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego progu składka miałaby wynieść 4,9% od nadwyżki ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, podkreśla, że przedsiębiorcy oczekują przyspieszenia prac nad zaproponowanymi zmianami, bowiem przepisy sankcjonujące powinny być ogłoszone jeszcze w bieżącym roku, tak by mogły obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. – Obecnie poza ogłoszeniem propozycji nie pojawiły się projekty ustaw. Mając na uwadze proces legislacyjny, zmiany mogą nie być procedowane przed przerwą wakacyjną. Nie mamy czasu na tak długie oczekiwanie na zmiany – zaznacza. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie w najbliższych tygodniach przygotuje pismo do Ministra Finansów oraz Ministra Zdrowia w sprawie oczekiwań przedsiębiorców w tym zakresie.
Czytaj także: Składka zdrowotna po nowemu. Zyskać ma 93% przedsiębiorców
fot. freepik.com
oprac. /kp/