Coraz więcej młodych pracowników wybiera pracodawców, którzy dbają o środowisko. Dla 2/3 kandydatów ekologiczne i społeczne zaangażowanie firm jest równie ważne, jak warunki pracy i wynagrodzenie.
Jak wynika z "Raportu Trendów 2024" Manpower Group i Rocketjobs.pl, 66% aplikujących o pracę millenialsów (osób urodzonych w latach 80. i 90. XX w.) i przedstawicieli pokolenia Z (urodzonych po 1995 r.) przed złożeniem CV sprawdza, jak przedsiębiorstwo wypada pod względem odpowiedzialności ekologicznej. Szczególnie wrażliwi na tę kwestię są najmłodsi pracownicy, dla których odpowiedzialność ekologiczna i społeczna jest równie ważna jak warunki pracy i wysokość płacy. Według prognoz za rok "zetki" będą stanowić ponad 20% wszystkich pracowników, a do 2050 r. będą dominować na rynku pracy.
Jak wskazuje Justyna Krzewska z Rocketjobs.pl, w Polsce ten trend jeszcze nie osiągnął najwyższego priorytetu, jednak rekruterzy powinni być otwarci na pytania kandydatów dotyczące zaangażowania w zrównoważony rozwój. – Pytający o ten aspekt kandydaci wyrażają swoje wartości i priorytety. To ważne w kontekście dopasowania kandydata do kultury organizacyjnej – wyjaśnia ekspertka.
Raport pokazał również, że zielona transformacja gospodarki generuje coraz więcej miejsc pracy. Globalnie 55% liderów biznesu przewiduje, że inwestycje w ochronę środowiska oraz obszary ESG przewyższą w najbliższej przyszłości nawet inwestycje w technologie i inne megatrendy. Szacuje się, że do 2030 r. na całym świecie powstanie 30 mln nowych zielonych stanowisk.
Karolina Grula, ekspertka rynku pracy ESG z Manpower, podkreśla rosnące zapotrzebowanie na specjalistów do spraw ESG. Tłumaczy, że kandydaci chcący rozwijać się w tym obszarze powinni posiadać wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, praw człowieka i ładu korporacyjnego. – Niezbędne są też umiejętności komunikacyjne oraz analityczne przy zbieraniu i interpretowaniu danych oraz biegłość w obsłudze narzędzi analitycznych. Ważne jest zarządzanie projektami, planowanie i koordynacja działań w projektach – dodaje. Do najbardziej poszukiwanych stanowisk należą m.in. specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, analityk ESG, menedżer ds. ESG, specjalista ds. ładu korporacyjnego, konsultant ds. ESG oraz audytor ESG.
Dd tego roku obowiązują nowe unijne zasady raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa CSRD wprowadza obowiązek raportowania danych z obszaru środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego dla wszystkich dużych spółek i grup kapitałowych. Od 2026 r. do tego obowiązku dołączą także małe i średnie przedsiębiorstwa.
fot. freepik.com
oprac. /kp/