• +48 502 21 31 22

Najwyższa emerytura wypłacana jest na Śląsku

Emerytury w wysokości ponad 10 tys. zł brutto pobiera 91,3 tys. świadczeniobiorców.

Najwyższa emerytura wypłacana jest na Śląsku

48 tys. zł – tyle wynosi aktualnie najwyższa emerytura w Polsce. Otrzymuje ją mężczyzna z województwa śląskiego, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat.

Po tegorocznej waloryzacji świadczeń liczba osób pobierających emerytury powyżej 7 tys. zł brutto poszła mocno w górę. W marcu 2023 r. było 258,8 tys. takich emerytów, a w marcu tego roku – 473 tys. Emerytury w wysokości ponad 10 tys. zł brutto pobiera 91,3 tys. świadczeniobiorców, w tym 3,7 tys. otrzymuje co miesiąc ponad 15 tys. zł brutto. – Osoby otrzymujące wysokie emerytury to seniorzy, którzy odłożyli decyzję o zakończeniu pracy na później. Odznaczają się oni bardzo długim stażem pracy. Nie bez znaczenia były także ich zarobki – tłumaczy Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Najwyższą emeryturę wypłaca ZUS w województwie Śląskim – wynosi ona ponad 48 tys. zł. Otrzymuje ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat po 62 latach pracy. Wśród kobiet najwyższe świadczenie dostaje mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego – to ponad 37 tys. zł. Kobieta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, a jej staż pracy to 61 lat.

Jak zwraca uwagę Paweł Żebrowski, nie ma przepisów, które regulują obowiązek przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. – Emerytura to prawo, przywilej, a nie przymus. Jest to indywidualna decyzja każdej osoby, kiedy po osiągnięciu odpowiedniego wieku sama zdecyduje, w którym momencie swojego życia chce skorzystać z przysługujących uprawnień emerytalnych – podkreśla rzecznik. Dodaje, że decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej jest jedną z ważniejszych w życiu, dlatego warto podjąć ją świadomie, a w tym celu można skorzystać z pomocy ZUS. – Zachęcamy, aby przed złożeniem wniosku i ostatecznym postanowieniu o przejściu na zasłużony odpoczynek porozmawiać z doradcą emerytalnym, który nie tylko wyliczy w kalkulatorze emerytalnym przewidywaną wysokość emerytury, ale również po przeprowadzeniu symulacji poinformuje, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy pracować dłużej. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na świadczenie – radzi rzecznik.

Czytaj także: Firmy zmieniają myślenie o seniorach

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka