Najwięcej ofert pracy w zeszłym miesiącu skierowanych było do przedstawicieli zawodów fizycznych. Rośnie też liczba wakatów w profesjach związanych z nieruchomościami i obsługą klienta.
Barometr Ofert Pracy przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wzrósł w czerwcu do 258,7 pkt. z 258,2 pkt. w maju. – Pracodawcy są nadal niechętni do nasilania rekrutacji, choć w niektórych pojedynczych kategoriach ofert pracy liczba wakatów obecnie bije rekordy – wskazują autorzy. Najlepsza sytuacja utrzymuje się w grupie zawodów fizycznych, dla których liczba wakatów z miesiąca na miesiąc osiąga nowe historyczne maksimum. Ożywienie widać też w usługach.
Spadek ofert po raz kolejny odnotowano w zawodach z zakresu wymagających wykształcenia w naukach ścisłych. – Nie oznacza to, że inżynierów gospodarce już nie potrzeba. Przeciwnie, wyższe wykształcenie, szczególnie w dających znaczną i aplikowalną w praktyce gospodarczej wiedzę naukach technicznych, daje duże szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Jednak potrzeby dotyczące pracowników fizycznych w bieżącej fazie koniunktury pozostają wyraźnie niezaspokojone – tłumaczą autorzy. W tej grupie wzrost liczby ogłoszeń o pracy był tylko w branży budowlanej oraz dla pracowników zaangażowanych w badania i rozwój. Największe spadki odnotowano dla pracowników zaangażowanych w handel internetowy, programistów oraz administratorów systemów informatycznych.
W ciągu miesiąca niewielki wzrost liczby ofert odnotowano dla przedstawicieli zawodów z zakresu nauk społecznych i prawnych, a relatywnie największy wzrost liczby wakatów był dla pracowników infolinii oraz pracowników biurowych. W pozytywnym świetle autorzy wyróżniają zawody związane z nieruchomościami oraz obsługą klienta, w przypadku których koniunkturalne odbicie jest wyraźne. Największy spadek ofert pracy zanotowano natomiast dla marketingowców, pracowników zaangażowanych w sprzedaż oraz w finansach.
Rośnie z kolei liczba ogłoszeń zatrudnienia w zawodach usługowych. Najwięcej pracy przybyło dla pracowników branży medialnej, edukacyjnej oraz turystycznej. – W tej pierwszej kategorii mimo obecnego wzrostu obserwujemy długookresową tendencję spadkową. Po mocnym zanurkowaniu w drugiej połowie ubiegłego roku liczba wakatów skierowanych do pracowników branży edukacyjnej sukcesywnie wzrasta przez cały bieżący rok. W turystyce z kolei na skutek czerwcowego wzrostu liczba wakatów po raz kolejny osiągnęła nowe historyczne maksimum – zwracają uwagę autorzy.
Po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia odnotowano w większości województw, przy czym relatywnie najwięcej przybyło ich w województwach: małopolskim, lubuskim i świętokrzyskim. Spadek odnotowano natomiast m.in. w województwach lubelskim, opolskim i podlaskim.
fot. freepik.com
oprac. /kp/