• +48 502 21 31 22

Betonowe pustynie kontra zielone przestrzenie. Różnica nawet 30 stopni

W 2022 r. z powodu upałów w Europie zmarło 70 tys. ludzi.

Betonowe pustynie kontra zielone przestrzenie. Różnica nawet 30 stopni

Drzewa i przyroda odgrywają kluczową rolę w mieście, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza i ogólnego zdrowia mieszkańców. Zielone przestrzenie działają też jak naturalne klimatyzatory. Dzięki temu w obszarach miejskich, gdzie występuje więcej zieleni, temperatura jest zazwyczaj niższa, co redukuje efekt miejskiej wyspy ciepła. Dodatkowo drzewa i rośliny absorbują dwutlenek węgla, produkują tlen, a także oferują schronienie i przestrzeń rekreacyjną, co poprawia jakość życia mieszkańców.

Wpływ zieleni na temperaturę pokazały pomiary wykonane przez inicjatywę Akcja Ratunkowa dla Krakowa. 10 lipca w godz. 14:30-16:30 przy temperaturze powietrza 34°C zbadano miejsca, z których mieszkanki i mieszkańcy korzystają na co dzień – place zabaw i przystanki komunikacji miejskiej. – Przestrzenie bez żadnego cienia nagrzewają się nawet do 60°C! Z kolei miejsca, gdzie zasadzono drzewa, potrafią utrzymać temperaturę około 30°C. Dlatego tak ważnym jest systematyczne wprowadzanie zieleni wysokiej jako elementu infrastruktury już na etapie projektowania inwestycji. Jadąc przez Kraków, widzimy codziennie, ile w ciągu ostatnich lat powstało betonowo-asfaltowych pustyń, na których wszelkie życia zamiera przy wysokich temperaturach – zwracają uwagę społecznicy.

Przytaczają też wyniki badań Polskiej Agencji Kosmicznej. Na seminarium pt. "Monitoring satelitarny dla klimatu. Miejskie wyspy ciepła" przeanalizowano wyniki temperatury powierzchni terenu oraz intensywności miejskiej wyspy ciepła dla Gdańska, Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia. Maksymalna temperatura powierzchni terenu w 2022 r. była o 10 stopni wyższa (58 stopni) niż maksymalna wartość w latach 2017-2021 (47 stopni). Wśród wszystkich miast w Krakowie różnica w intensywności powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła, czyli różnica między nagrzewaniem się powierzchni w mieście a poza nim, między okresem 2017-2021 a rokiem 2022 była największa i wynosiła 17 stopni. Dla porównania – we Wrocławiu były to 3 stopnie.

– Jak wynika z analizy Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego, w samym roku 2022 z powodu upałów w Europie zmarło 70 tys. ludzi. Przy coraz większej liczbie dni upalnych i starzejącym się społeczeństwie te statystyki będą coraz gorsze. Dlatego tak ważnym jest, aby traktować drzewa jako niezbędny element miejskiej infrastruktury – podkreśla Akcja Ratunkowa dla Krakowa.

Czytaj także: Racibórz przeciwko betonozie. Będą pasy zieleni przy ul. Staszica

fot. Akcja Ratunkowa dla Krakowa
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

847_pomiar2.jpg
599_pomiar3.jpg
794_pomiar1_—_kopia.jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka