• +48 502 21 31 22

31. Akcja Sprzątanie Świata. Na straży czystej Ziemi od 1994 r.

W ciągu 30 lat w akcji wzięło udział ponad 23 mln uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 mln kilogramów śmieci.

31. Akcja Sprzątanie Świata. Na straży czystej Ziemi od 1994 r.

W dniach 20-22 września po raz 31. odbędzie się misyjny program Fundacji Nasza Ziemia: Akcja Sprzątanie Świata – Polska.

Akcja po raz pierwszy miała miejsce w Australii, a w 1993 r., jej pomysłodawca, żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła ideę Clean up the World w Polsce pod nazwą Sprzątanie Świata – Polska, a następnie założyła Fundację Nasza Ziemia. Akcja odbywa się co roku w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

W tym roku hasło brzmi: "Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku". – Dlaczego taka myśl przewodnia? Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 mln uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 mln kilogramów śmieci! Tym hasłem chcemy podkreślić ogromną rzeszę tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o planetę czy wspólnie z fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, stoją na straży czystej Ziemi – wyjaśnia Fundacja Nasza Ziemia.

Rejestracja do 31. Akcji Sprzątanie świata – Polska odbywa się na stronie: www.sprzatanieswiata.pl.

Fundacja przygotowała także ebook "30. ekologicznych nawyków na 30-lecie Fundacji Nasza Ziemia". – Rozpoczynając czwartą dekadę ekologicznej działalności edukacyjnej, zakładamy bardzo optymistycznie, że śmieci w naturze będzie ubywać. Tegorocznym hasłem oraz zaproszeniem do wprowadzania w codzienne życie dobrych praktyk chcemy więc powiedzieć, że stanie na straży czystej Ziemi to nie tylko nieśmiecenie czy sprzątanie porzuconych w naturze śmieci, ale też codzienna troska o naszą planetę, bycie wrażliwym na drugiego człowieka, przyrodę, najbliższe nasze otoczenie, wodę, powietrze i lasy, bo wszystkie te elementy składają się na nasze zdrowie i zdrowe miejsce, w którym żyjemy – podkreślają organizatorzy. Z publikacji można dowiedzieć się, jak mądrze gospodarować domowymi odpadami i jak chronić zasoby naturalne Ziemi, a także poszerzyć wiedzę na temat bioróżnorodności. Ebook można pobrać tutaj.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka