71% Polaków martwi się o to, że życie następnych pokoleń będzie utrudnione ze względu na konsekwencje zmian klimatycznych. Dlatego starają się żyć bardziej ekologicznie, wspierają działania na rzecz ochrony środowiska i podejmują inicjatywy, które pomagają planecie.
85% rodaków uważa, że ważne jest, aby żyć w sposób zrównoważony, a 78% wierzy, że może przyczynić się do ochrony klimatu w swoim codziennym życiu. Jednocześnie 74% Polaków obawia się, że koszty związane z finansowaniem ochrony klimatu mogą ich nadmiernie obciążyć. Wynika tak z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez instytut Civey na zlecenie Fundacji E.ON. Badanie pokazało, że konsumenci coraz częściej kierują się kryteriami ekologicznymi, czego dowodem jest rosnąca popularność produktów organicznych i ubrań z drugiej ręki. Ponadto coraz chętniej podejmują indywidualne działania na rzecz ograniczenia emisji CO2, takie jak obniżanie temperatury ogrzewania czy rezygnacja z częstych lotów samolotem. Wyraźne poparcie społeczne znajduje również idea inwestycji w infrastrukturę rowerową – 60% Polaków wskazało, że konieczna jest rozbudowa ścieżek rowerowych na terenie ich miasta. Respondenci wskazują równiez na rozwój energii odnawialnej. Na pierwszy plan wysuwa się ta pochodząca ze słońca i wiatru, jednak ważny jest również atom – w Polsce według 42% badanych będzie on głównym źródłem OZE w przyszłości.
Połowa wszystkich ankietowanych twierdzi, że transformacja energetyczna pomoże w długoterminowym zabezpieczeniu dobrobytu w ich kraju. Z tym stwierdzeniem szczególnie zgadzają się respondenci z Hiszpanii (69%) i Francji (62%), a także z Polski (59%) i ze Szwecji (58%). Najwyższe poparcie obserwowane jest wśród osób do 39. roku życia, posiadających wykształcenie wyższe oraz średnie lub wysokie dochody. Jednocześnie jednak dwie trzecie badanych wyraża obawę przed wzrostem kosztów życia związanych z inwestycjami proklimatycznymi. W Polsce ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 74%, szczególnie wśród osób w wieku 30-39 lat wychowujących dzieci. Obawy te są niezależne od poziomu dochodów.
Narzędziem do finansowania zielonej transformacji może być m.in. podatek od CO2. 64% Polaków chce, aby te pieniądze były inwestowane w rozwój odnawialnych źródeł energii, 46% uważa, że środki te powinny być przeznaczone na projekty ochrony klimatu, a 34% – na badania i nowe technologie dla klimatu.
fot. freepik.com
oprac. /kp/