Z działających obecnie czterech bloków węglowych Elektrowni Rybnik dwa będą wykorzystywane do końca czerwca 2026 r., a pozostałe będą funkcjonowały również w 2027 r. W międzyczasie zostanie uruchomiony nowy blok gazowy o mocy 880 MW.
Wspólna decyzja przedstawicieli rządu i PGE przedłuża czas pracy bloków węglowych w Elektrowni Rybnik. Dzięki porozumieniu osiągniętemu przez Roberta Kropiwnickiego (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych), Wojciecha Wrochnę (minister, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej) i Dariusza Marca (prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej) dwa bloki elektrowni będą działać do końca 2026 r., a kolejne dwa – do 2027 r. To rozwiązanie ma na celu zapewnienie stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ciągłości dostaw ciepła dla mieszkańców Rybnika. Pierwotny plan wyłączenia elektrowni zaplanowany na koniec 2023 r. został zmieniony w odpowiedzi na bieżące potrzeby energetyczne kraju i regionu.
– Wypracowane porozumienie w zakresie dalszego funkcjonowania bloków węglowych w Rybniku w kontekście ich znaczenia dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jest przykładem dobrej współpracy między producentem energii i operatorem KSE, a także wzorowym przykładem prowadzenia odpowiedzialnej polityki energetycznej państwa uwzględniającej potrzeby wszystkich Polaków i naszej gospodarki – podkreślił Robert Kropiwnicki. Wojciech Wrochna dodał, że dialog prowadzony przez PGE i Polskie Sieci Elektroenergetyczne na temat wydłużenia funkcjonowania bloków konwencjonalnych w Rybniku jest przykładem odpowiedzialnego podejścia do transformacji polskiej energetyki. – Jestem przekonany, że zarówno PGE Polska Grupa Energetyczna, jak również inni gracze w polskim sektorze energetycznym, realizować będą kolejne inwestycje w nowe niskoemisyjne moce wytwórcze, co umożliwi stabilne funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – zaznaczył. Dariusz Marzec ocenił, że uzgodnienia z PSE stanowią przykład konstruktywnego podejścia do zarządzania infrastrukturą energetyczną w ścisłym dialogu z operatorem sieci przesyłowej odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne Polski. – Jednocześnie podtrzymuję nasze deklaracje, że PGE odpowiedzialnie podchodzi do kwestii społecznych związanych z procesem dekarbonizacji i jako zarząd będziemy podejmować wszelkie możliwe działania zmierzające do minimalizacji negatywnych skutków dla lokalnych społeczności i naszych pracowników – podkreślił.
W ramach transformacji energetycznej PGE zastępuje przestarzałe bloki węglowe nowoczesnymi, elastycznymi jednostkami. Przykładowo w Gryfinie oddano już dwa nowe bloki gazowe. Analogiczne działania podejmowane są w Rybniku, gdzie budowany jest nowy blok gazowy o mocy 880 MW. Jego uruchomienie, planowane na przełom 2026 i 2027 r., wpisuje się w strategię stopniowego odchodzenia od węgla. Ta inwestycja nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu, ale także przyczyni się do modernizacji energetyki w Rybniku.
fot. arch. red.
oprac. /kp/