Najbardziej zagrożeni rozwojem choroby wieńcowej są mężczyźni w wieku 40-55 lat. Występowanie choroby wyraźnie rośnie z wiekiem – w grupie osób starszych zapadalność na tę chorobę jest dla obu płci podobna. Nie jest to jednak choroba jedynie osób w podeszłym wieku. W krajach rozwiniętych choroba wieńcowa dotyka ludzi coraz młodszych. W większości przypadków przebiega bezobjawowo a jej pierwsze widoczne dla nas objawy mogą być fatalne – doprowadzają do zawału mięśnia sercowego lub, w najgorszym przypadku, do zgonu.
W większości przypadków choroba wieńcowa ma podłoże miażdżycowe. W prawidłowych warunkach istnieje równowaga między dopływem krwi do serca, a jego potrzebami, które znacznie rosną podczas wysiłku fizycznego. Wskutek różnych zaburzeń dochodzi do niewystarczającego dostarczania tlenu i związków energetycznych w stosunku do aktualnego zapotrzebowania mięśnia sercowego. U ludzi z miażdżycą w ścianie naczyń wieńcowych, podobnie jak w ścianach innych tętnic, tworzą się blaszki miażdżycowe, których obecność powoli prowadzi do zwężenia światła naczyń i upośledzenia dopływu krwi do serca.
Kiedy warto zgłosić się do specjalisty? Jeżeli obserwujesz u siebie: bóle wysiłkowe w klatce piersiowej, duszność w czasie normalnej aktywności życiowej, napadowe kołatanie serca, istotne pogorszenie wydolności fizycznej, niekontrolowane zwyżki ciśnienia tętniczego czy zasłabnięcia. Specjaliści poradni kardiologicznej NZOZ Kardio-Plus zapraszają do w pełni wyposażonych pracowni, gdzie wykonywane są wszystkie niezbędne badania. Jak zapewnia kierownik poradni, kardiolog dr n. med. Witold Streb – Poradnia dysponuje dwoma aparatami UKG, a nasza pracownia, jako jedyna w subregionie, posiada certyfikat Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.