Zmiany w przepisach
Nowelizacje ustaw o VAT oraz tzw. “prawo o miarach” zostały uchwalone 15 marca 2019 roku. Ustawa wprowadzająca obowiązek stosowania kas on-line obowiązuje zaś od 1 maja 2019 roku. Tym samym została potwierdzona zapowiadana kolejność i terminy dla branż, które muszą wymienić dotychczasowe urządzenia fiskalne na kasy on-line.
• Do stycznia 2020 r. - warsztaty samochodowe, wulkanizacja, sprzedaż benzyny, olejów, gazu;
• Do lipca 2020 r. - hotele, pensjonaty, gastronomia, sprzedaż węgla;
• Do stycznia 2021 r. fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, fitness i siłownie;
• Do stycznia 2023 r. - wszyscy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych;
Czym różni się kasa on-line od tradycyjnej:
Kasy fiskalne on-line umożliwiają bezpośredni przekaz danych do Centralnego Repozytorium Kas. Przesył domyślnie odbywa się co 2 godziny, jeśli Repozytorium (czytaj: fiskus) nie zmieni harmonogramu, co może zrobić bez wiedzy użytkownika. Zdaniem rządu wprowadzenie kas on-line ma przede wszystkim przeciwdziałać zjawisku szarej strefy.
• użytkownik nie ma dostępu do kopii drukowanych dokumentów w pamięci wewnętrznej kasy;
• aktualizacja oprogramowania będzie odbywała się zdalnie;
• kasa on-line współpracuje z terminalem płatniczym;
• kasa umożliwia przekaz Repozytorium danych o sprzedaży;
• kasa drukuje zarówno papierowy paragon, jak i e-paragon (wysyłany na maila)
Ulgi i kary
Od momentu wprowadzenia kas on-line zwrot za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego w wysokości 90% ceny netto kasy (nie więcej niż 700 zł) obowiązuje tylko na ten rodzaj urządzeń, również dla podatników objętych obowiązkiem wprowadzenia kas on-line. Jeśli chodzi o kasy z kopią papierową i elektroniczną to od 1 maja 2019 roku ulga na ich zakup już nie obowiązuje.
Warto dodać, że kasa rezerwowa także musi być kasą on-line w branżach objętych wspomnianym obowiązkiem.
Za brak stosowania kas on-line podatnik może otrzymać karę w wysokości 5000 zł. Za niedopełnienia obowiązku fiskalnego ustawa o VAT przewiduje utratę prawa do odliczenia 30% VATu naliczonego, utratę ulgi na zakup kasy, zaś zgodnie z Kodeksem karno-skarbowym karę grzywny za wykroczenie skarbowe.
Ustawodawca wprowadził też nową matrycę stawek podatkowych dla wszystkich urządzeń fiskalnych, którą należy dokonać najpóźniej do 31 lipca 2019 roku.
Ireneusz Burek – właściciel SOFT-IB