Zima to trudny czas dla ptaków. Warto jednak pamiętać, że dokarmianie ptaków to odpowiedzialność, która wymaga znajomości kilku zasad.
Ptaki należy dokarmiać wyłącznie w okresie zimowym, gdy panują trudne warunki pogodowe, takie jak mróz, śnieg lub zlodowacenia. W innych porach roku ptaki są w stanie samodzielnie zdobywać jedzenie, a przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu prowadzi m.in. do utraty instynktu. Powoduje również utratę naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne.
Do karmnika warto wsypywać produkty naturalne, które są bezpieczne dla ptaków, takie jak ziarna zbóż, nasiona słonecznika, dyni czy lnu, niesolone orzechy czy słonina. Należy unikać pieczywa, solonych, słodzonych lub przetworzonych produktów, które mogą zaszkodzić lub nawet prowadzić do śmierci. Należy również pamiętać o świeżej wodzie. Lepiej też nie dokarmiać wcale, niż dopuścić do zepsucia się resztek pozostawionego pokarmu, które zamienia się w siedlisko bakterii i pasożytów.
Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie stabilnego karmnika w spokojnym miejscu, z dala od ruchu ulicznego i drapieżników. Ważne jest regularne uzupełnianie, należy również dbać o czystość karmnika, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.
Dlaczego nie należy dokarmiać przez cały rok? Wiosną i latem ptaki znajdują w przyrodzie wystarczającą ilość pokarmu – owadów, nasion i owoców. Zbyt długie dokarmianie może sprawić, że ptaki uzależnią się od łatwego dostępu do pokarmu, co wpłynie negatywnie na ich zdolność przetrwania w naturalnych warunkach.
fot. unsplash.com
oprac. /kp/