Do 31 stycznia 2025 r. płatnicy są zobowiązani do złożenia dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 r. W przesyłanych formularzach należy wpisać prawidłowe dane, w tym poprawne dane rejestracyjne podatników. Ministerstwo Finansów przypomina, że nie ma możliwości przesłania informacji z nieprawidłowym identyfikatorem podatkowym PESEL albo NIP.
Podanie poprawnych danych, takich jak PESEL lub NIP, w informacji o przychodach pracownika jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Błędny numer może utrudnić, a nawet uniemożliwić podatnikowi rozliczenie podatku za 2024 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W przypadku przekazania przez płatnika nieprawidłowych danych system nie wygeneruje i nie udostępni podatnikowi zeznania podatkowego.
Dokumenty składane przez płatników do urzędów skarbowych powinny również zawierać informacje dotyczące zwolnień podatkowych, takich jak ulga dla młodych, oraz zwolnień wynikających z oświadczeń podatników o spełnieniu warunków do korzystania z ulgi na powrót, ulgi dla pracujących seniorów i ulgi dla rodzin 4+.
Aktualne wersje formularzy można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów w zakładce "Formularze elektroniczne dla płatników" na stronie www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-platnikow. Informacje o wersji formularza znajdują się w prawym dolnym rogu każdego dokumentu. Wypełnione formularze należy przesyłać drogą elektroniczną, co umożliwia wygenerowanie zeznań podatkowych w usłudze Twój e-PIT zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Organizacje, takie jak spółki, fundacje czy stowarzyszenia, mogą składać dokumenty za pośrednictwem konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym. Serwis e-US umożliwia składanie deklaracji podatkowych online bez konieczności użycia podpisu kwalifikowanego czy dodatkowego umocowania dla pełnomocnika. Użytkownicy konta organizacji mogą w ten sposób przesyłać m.in. PIT-11, PIT-R czy PIT-8C.
fot. freepik.com
oprac. /kp/