• +48 502 21 31 22

Zawody potrzebne na rynku pracy. MEN podało listę profesji

W województwie śląskim zawodem z przyszłością jest technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.

Zawody potrzebne na rynku pracy. MEN podało listę profesji

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało listę 35 zawodów, na które będzie największe zapotrzebowanie w Polsce. Wśród nich po raz pierwszy znaleźli się opiekunowie osób starszych i opiekunowie w domach pomocy społecznej. W województwie śląskim zawodem z przyszłością jest technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.

MEN publikuje corocznie "Prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy". Dokument ten ma na celu pomóc w dostosowaniu oferty szkolnictwa branżowego do potrzeb rynku pracy. Zawiera on listę zawodów, na które jest i będzie największe zapotrzebowanie zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim. Wynika z niego, że zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa to: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik robotyk, technik spawalnictwa oraz technik transportu kolejowego.

W tym roku po raz pierwszy na liście znalazł się zawód z poziomu szkoły policealnej – opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej. – Raport "Branżowy bilans kapitału ludzkiego dla opieki zdrowotnej i pomocy społecznej" wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów świadczących usługi asystenckie i opiekuńcze dla zwiększającej się grupy osób starszych, w tym z ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu – tłumaczy resort. Z szacunków wynika, że w 2050 r. 32,7% populacji Polski będą stanowiły osoby po 65. roku życia, w związku z czym mocno wzrośnie zapotrzebowanie na opiekunów w domach pomocy społecznej i opiekunów osób starszych.

W części wojewódzkiej prognoza określa wykaz zawodów o szczególnie istotnym, istotnym lub umiarkowanym zapotrzebowaniu na lokalnym rynku pracy. W 2025 r. pierwszy raz wykazy, oprócz zawodów z części krajowej, uwzględniają też po jednym będącym specjalizacją regionalną. W województwie śląskim jest to technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, a w innych regionach technicy: agrobiznesu (woj. podlaskie), aranżacji wnętrz (woj. wielkopolskie), elektroautomatyk okrętowy (woj. zachodniopomorskie), elektronik (woj. małopolskie), elektroniki i informatyki medycznej (woj. mazowieckie), mechanik lotniczy (woj. podkarpackie), mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (woj. świętokrzyskie), podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny (woj. dolnośląskie), przemysłu jachtowego (woj. warmińsko-mazurskie), przemysłu mody (woj. łódzkie), technologii żywności (woj. opolskie) i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (woj. lubuskie).

Zgodnie z nowelizacją Prawa oświatowego samorządy otrzymają na 2026 r. większe środki na potrzeby oświatowe dla szkół kształcących w zawodach, które zostały wskazane w prognozie zapotrzebowania na rynku pracy z 2025 r. Szkoły i organy prowadzące będą mogły planować, jakie zawody uruchomią w roku szkolnym 2025/2026. Szkoły kształcące w zawodach z listy krajowej i w zawodach o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu z listy wojewódzkiej otrzymają zwiększone środki na ucznia o ok. 1900 zł, a pracodawcy, którzy kształcą młodocianych pracowników w zawodach z listy krajowej i w zawodach o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu z listy wojewódzkiej, otrzymają większe dofinansowanie kosztów kształcenia o 2570 zł.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka