• +48 502 21 31 22

Powrót kolei do Jastrzębia-Zdroju opóźniony o dekadę? Radni protestują

Bezpośrednie połączenie kolejowe z Katowicami to potencjał rozwojowy dla Jastrzębia-Zdroju, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej.

Powrót kolei do Jastrzębia-Zdroju opóźniony o dekadę? Radni protestują

Radni Jastrzębia-Zdroju protestują przeciwko odstąpieniu od odbudowy linii kolejowej nr 159, która miała być zrealizowana w ramach programu Kolej Plus. Podczas ostatniej sesji podjęli uchwałę, w której wyrażają stanowczy sprzeciw wobec decyzji o wstrzymaniu budowy połączenia kolejowego z Katowicami. Wraz z uzasadnieniem zostanie ona wysłana prezesowi Rady Ministrów, ministrowi infrastruktury, marszałkowi województwa śląskiego, wojewodzie śląskiemu oraz posłom i senatorom z regionu.

Spółki Centralny Port Komunikacyjny i PKP Polskie Linie Kolejowe w połowie marca poinformowały, że doszły do porozumienia w sprawie podziału zadań przy rozbudowie infrastruktury kolejowej w woj. śląskim. Chodziło o linię przebiegającą m.in. przez Jastrzębie-Zdrój, czyli największe miasto w Polsce bez dostępu do kolei pasażerskiej. Ustalono, że PKP PLK zajmie się północną częścią trasy Katowice – granica państwa, natomiast CPK odpowiadać będzie za odcinek południowy. Miejscem, w którym obie inwestycje się spotkają, będzie Mikołów. Zakończyło to sytuację, w której od 2022 r. obie spółki niezależnie od siebie planowały i przygotowywały konkurencyjne działania.

Dzięki projektowi „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami w ramach programu Kolej+” pociągi miały wrócić do Jastrzębia-Zdroju w 2029 r. Rezygnacja z jego realizacji i budowa linii kolejowej w ramach CPK oznacza, że stanie się to dopiero 10 lat później. Ponadto, jak podkreślają radni, miasto Jastrzębie-Zdrój zainwestowało do tej pory w ten projekt ponad 730 tys. zł. – Poziom zaawansowania prac nad projektem oraz nasze zaangażowanie finansowe nie pozwalają nam ze spokojem patrzeć, jak projekt wyrzucany jest do kosza. Mieszkańcy oczekują od nas działań prowadzących do odtworzenia kolei w mieście, dlatego naszym obowiązkiem jest sprzeciwić się zaniechaniu projektu, nad którym pracę trwają już od 5 lat, ponieważ mamy poczucie, że zarówno nasz czas, jak i pieniądze zostaną zmarnowane. Ponadto zaniechanie odtworzenia połączenia kolejowego po śladzie linii 159 odcina nas od bardzo istotnego dla mieszkańców kierunku Beskidów. – zaznaczają.

Poniżej pełna treść uzasadnienia do uchwały.

Jastrzębie-Zdrój jest największym miastem w Polsce, które nie posiada dostępu do kolei. Ostatni pociąg z naszego miasta odjechał ze stacji Jastrzębie-Zdrój w 2001 r. Od tego czasu miasto jest wykluczone komunikacyjnie. Starania zmierzające do powrotu kolei do Jastrzębia-Zdroju rozpoczęliśmy już w 2013 roku. Jako Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój nie zgadzamy się na wykluczenie komunikacyjne naszego miasta przez kolejna lata.

Program Kolej+ miał być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, którzy podczas wielu rozmów i konsultacji podkreślali jak ważny jest powrót kolei do naszego miasta. Planowo w 2029 r. ze stacji w Jastrzębiu-Zdroju miały odjeżdżać pociągi do Katowic. Decyzja o zaniechaniu realizacji projektu „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami„ w ramach Programu Kolej+ powoduje, że połączenie kolejowe nie wróci do naszego miasta, co jest dla nas nie do przyjęcia.

Miasto Jastrzębie-Zdrój zainwestowało do tej pory w ten projekt ponad 730 tyś. zł. Poziom zaawansowania prac nad projektem oraz nasze zaangażowanie finansowe nie pozwalają nam ze spokojem patrzeć jak projekt wyrzucany jest do kosza.

Mieszkańcy oczekują od nas działań prowadzących do odtworzenia kolei w mieście, dlatego naszym obowiązkiem jest sprzeciwić się zaniechaniu projektu, nad którym pracę trwają już od 5 lat, ponieważ mamy poczucie, że zarówno nasz czas jak i pieniądze zostaną zmarnowane. Ponadto zaniechanie odtworzenia połączenia kolejowego po śladzie linii 159 odcina nas od bardzo istotnego dla mieszkańców kierunku Beskidów.

Każde kolejne lata wykluczenia komunikacyjnego działają na naszą niekorzyść, blokując rozwój miasta w sferze inwestycyjnej, turystycznej i społecznej. Jastrzębie-Zdrój z dostępem do bezpośredniego połączenia kolejowego z Katowicami zyskuje ogromny potencjał rozwojowy, który jest nam potrzebny szczególnie teraz, w perspektywie transformacji energetycznej, przed którą jako miasto stoimy.

Oczekujemy kontynuowania projektu, tak aby zgodnie z jego założeniami w 2029 roku pierwsze pociągi wyjechały z Jastrzębia-Zdroju do Katowic.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka