• +48 502 21 31 22

Rynek pracy zmaga się z niedoborem kompetencji i rosnącą rotacją kadr

73% pracodawców i 72% pracowników dostrzega konieczność większego zaangażowania firm w rozwój młodych pracowników.

Rynek pracy zmaga się z niedoborem kompetencji i rosnącą rotacją kadr

70% firm boryka się z niedostateczną liczbą młodych pracowników, a ponad dwie trzecie przyznaje, że nowo zatrudnione osoby często nie są w pełni przygotowane do powierzonych im zadań. Dodatkowo duża część pracowników doświadcza symptomów kryzysu motywacji zawodowej.

Dla 70% przedsiębiorstw problemem jest zbyt mała liczba młodych pracowników. Jednocześnie 66% uważa, że nowo zatrudnieni często nie posiadają pełnego zakresu potrzebnych umiejętności. Wynika tak z najnowszego badania przeprowadzonego przez Deloitte. Autorzy raportu zwracają uwagę na dwa kluczowe wyzwania, z którymi mierzy się obecnie rynek pracy: brak doświadczonych specjalistów i rosnąca tendencja do zmiany zatrudnienia. – Firmy poszukują wykwalifikowanych specjalistów, podczas gdy wielu kandydatom brakuje praktycznych umiejętności – podkreślają eksperci. Co więcej, dla 40% badanych przedsiębiorstw niedobór młodej kadry staje się coraz bardziej palącym problemem.

Wyniki badania wskazują na konieczność większego zaangażowania firm w rozwój młodych pracowników. 73% pracodawców i 72% pracowników dostrzega "pilną potrzebę" w tym zakresie. – Eksperci podkreślają, że organizacje muszą dostosować swoje strategie zarządzania kadrami – kluczowe staje się nie tylko skuteczne pozyskiwanie pracowników, ale przede wszystkim ich rozwój – zaznaczają autorzy raportu.

W kontekście dynamicznych zmian technologicznych 79% prezesów firm spodziewa się, że sztuczna inteligencja znacząco przekształci ich organizacje w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak zaskakujący jest fakt, że jedynie 22% firm przygotowało na te zmiany swoje działy HR.

Badanie ujawnia również niepokojący wzrost symptomów kryzysu motywacji zawodowej. Aż 90% polskich pracowników przyznało, że doświadczyło takich objawów i w konsekwencji rozważało zmianę pracy. Co więcej, 85% deklaruje, że planuje aktywnie poszukiwać nowego pracodawcy, motywując to przede wszystkim chęcią wyższych zarobków (52%) i brakiem elastyczności w obecnej firmie (33%). Tendencja ta dotyka również kadrę menedżerską – 64% menedżerów rozważa zmianę pracy w nadchodzącym roku. Wśród przyczyn wymieniają m.in. nieprzygotowanie do pełnienia swoich funkcji (36%) i pogorszenie stanu zdrowia psychicznego po objęciu nowego stanowiska (40%).

54% pracowników i kadry kierowniczej wyraża ponadto obawy związane z zacieraniem się granic między pracą człowieka a działaniem narzędzi technologicznych. Autorzy badania przypominają, że już w 2024 r. 52% przedsiębiorstw zatrudniających ponad 100 pracowników korzystało z co najmniej jednego rozwiązania AI. Obecnie 75% polskich firm deklaruje brak pracowników z umiejętnościami w zakresie AI lub zaawansowanej analizy danych. Jednocześnie 48% uważa, że to na nich spoczywa obowiązek podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych w tym obszarze.

Wśród polskich firm, które wdrożyły rozwiązania oparte na AI, 63% zaobserwowało wzrost wydajności. Jednak odsetek przedsiębiorstw korzystających ze sztucznej inteligencji w Polsce jest wciąż niewielki i wynosi zaledwie 6%. To znacznie mniej niż średnia w Unii Europejskiej, która kształtuje się na poziomie 13,5%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka