• +48 502 21 31 22

Zmiany w urzędach pracy mają poprawić efektywność i dostępność usług

Nowe przepisy zastąpią dwudziestoletnią regulację o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zmiany w urzędach pracy mają poprawić efektywność i dostępność usług

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która wprowadza zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy i systemie wsparcia dla osób bezrobotnych. Zastąpi ona przestarzałą, dwudziestoletnią regulację o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a jej celem jest kompleksowa modernizacja instytucji rynku pracy wpisująca się w założenia Krajowego Planu Odbudowy.

Jedną z kluczowych zmian jest podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych – nowa regulacja znosi dotychczasowe zróżnicowanie wysokości zasiłku w zależności od stażu pracy. Oznacza to, że osoby z krótszym stażem uprawniającym do zasiłku (poniżej 5 lat) będą otrzymywały 100% podstawowej kwoty zasiłku zamiast dotychczasowych 80%. Kolejną istotną zmianą jest zniesienie rejonizacji urzędów pracy. Bezrobotni nie będą już musieli rejestrować się w urzędzie właściwym dla ich miejsca zameldowania. Zamiast tego będą mogli skorzystać z usług powiatowego urzędu pracy na terenie swojego zamieszkania. Ustawa wprowadza również priorytetową pomoc dla określonych grup bezrobotnych. Szczególnym wsparciem zostaną objęci m.in. członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny oraz bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko.

Zmiany dotkną także procesu opracowywania Indywidualnego Planu Działania. Zgodnie z nowymi przepisami IPD będzie tworzony jedynie dla bezrobotnych zarejestrowanych łącznie przez ponad 120 dni, dla długotrwale bezrobotnych oraz dla bezrobotnych lub poszukujących pracy do 30. roku życia. Aktualnie IPD jest obowiązkowy dla każdego bezrobotnego w ciągu 60 dni od rejestracji. W zamian za to wprowadzony zostanie obowiązek częstszego kontaktu pracownika urzędu z klientem PUP w okresie realizacji IPD – co najmniej raz na 30 dni (obecnie jest to co najmniej raz na 60 dni).

Nowością jest wprowadzenie „stażu plus”. Ta forma wsparcia ma na celu ułatwienie nabywania nie tylko umiejętności, ale także kwalifikacji zawodowych w ramach stażu. Będzie to premiowane dodatkiem do stypendium dla stażysty oraz premią dla pracodawcy. „Staż plus” zastąpi rzadko wykorzystywane przygotowanie zawodowe dorosłych.

Ustawa wprowadza także nowe zasady wsparcia dla osób do 30. roku życia. Przewidziano m.in. ocenę umiejętności cyfrowych osoby rejestrującej się w urzędzie. W każdym PUP wyznaczony zostanie specjalny doradca ds. zatrudnienia pełniący funkcję doradcy ds. osób młodych.

Kolejnym istotnym instrumentem wsparcia będzie pożyczka edukacyjna w wysokości do 400% przeciętnego wynagrodzenia. Środki z pożyczki będzie można przeznaczyć na opłacenie m.in. szkoleń, studiów podyplomowych, potwierdzenia kwalifikacji czy kontynuacji nauki. Po spełnieniu określonych warunków możliwe będzie umorzenie 20% kwoty pożyczki.

Dobra wiadomość czeka także na osoby zainteresowane zmianą miejsca zamieszkania w związku z podjęciem pracy. O bon na zasiedlenie będą mogły ubiegać się wszystkie osoby bezrobotne, bez względu na wiek. Dotychczas ta forma pomocy była dostępna jedynie dla osób do 30. roku życia.

Ustawa przewiduje również podwyższenie wieku dziecka niepełnosprawnego, którego koszty opieki starosta będzie mógł zrefundować bezrobotnemu – do 18. roku życia.

Przedsiębiorcy zyskają nowe możliwości w zakresie zatrudniania osób starszych. Będą mogli otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, która ukończyła 50. rok życia albo poszukującego pracy, który ukończył 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna). Wysokość dofinansowania wyniesie maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

Ważne zmiany dotkną także pracowników publicznych służb zatrudnienia oraz Ochotniczych Hufców Pracy. Wysokość dodatku motywacyjnego zostanie podniesiona z 600 zł do 1000 zł.

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem reformy jest unowocześnienie i zautomatyzowanie usług urzędów pracy. Ma to na celu usprawnienie obsługi klientów i zwiększenie efektywności działania instytucji rynku pracy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka