• +48 502 21 31 22

Polska gospodarka niegotowa na czterodniowy tydzień pracy?

Hanna Mojsiuk podkreśla, że optymalizacja pracy w wielu branżach w taki sposób, by pięciodniowy zakres obowiązków zmieścić w czterech dniach, jest nierealna.

Polska gospodarka niegotowa na czterodniowy tydzień pracy?

Pomysł Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczący wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia wywołuje dyskusje. O ile sama idea zyskuje zwolenników, to środowisko przedsiębiorców wyraża poważne obawy co do realności i konsekwencji takiego rozwiązania w obecnej sytuacji gospodarczej.

Resort na czele z ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk zapowiedział przedstawienie założeń programu skracającego tydzień pracy do czterech dni jeszcze w kwietniu. Jak podkreślają przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, inicjatywa ta spotyka się z dużym sceptycyzmem ze strony przedsiębiorców. – To nie jest czas na takie zmiany – komentuje Hanna Mojsiuk, prezes PIG. Jej zdaniem dyskusja na ten temat w obecnym momencie ma charakter czysto teoretyczny, wręcz "wirtualny". – To jest pomysł, który dobrze wygląda na papierze, ale tylko na papierze. Każdy z nas chciałby mniej pracować, a także być wiecznie młodym, zarabiać wielkie pieniądze i mieć zero zmartwień. Mamy wrażenie, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie dostrzega, że sytuacja gospodarcza nie jest w tym momencie na tyle dobra, by można było forsować przepisy, które narażą szczególnie sektor MŚP na gigantyczne straty finansowe – ocenia ekspertka.

Hanna Mojsiuk podkreśla, że optymalizacja pracy w wielu branżach, takich jak produkcja, transport czy handel, w taki sposób, by pięciodniowy zakres obowiązków zmieścić w czterech dniach, jest nierealna. – Nie można oczekiwać od ludzi, że będą pracować intensywniej w inne dni pracy, bo akurat piątek stał się ustawowym dniem wolnym. Przyjmując takie przepisy, zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby. Z której strony nie spojrzymy na temat, jedyne zdanie, jakie przychodzi mi do głowy, to zdanie: to nie jest czas na takie zmiany – podsumowuje.

Z kolei Katarzyna Opiekulska, dyrektor zarządzająca LSJ HR Group, zauważa, że temat czterodniowego tygodnia pracy powraca regularnie, zwłaszcza po pozytywnych wynikach pilotażowych programów w innych krajach. Jednak również kwestionuje timing tej dyskusji w kontekście kondycji polskich firm. – Firmy walczą dziś o płynność finansową, optymalizują koszty, próbują utrzymać zatrudnienie, a nie eksperymentują z radykalnym skracaniem czasu pracy. Nie jestem fanką idei zmiany czasu pracy z "40 godzin na 32", bo widzę, jak wygląda rzeczywistość operacyjna w wielu branżach – tylko nie tak drastycznie, jak niektórzy sobie to wyobrażają – wskazuje.

Ekspertka przewiduje, że skrócenie czasu pracy jest nieuniknione, ale raczej w perspektywie 5-10 lat i w mniej drastycznej formie – poprzez stopniowe wprowadzanie elastyczności, automatyzacji i efektywnego zarządzania czasem wspieranego przez sztuczną inteligencję. – AI nie tylko wspiera pracowników – ona zmienia reguły gry. Pozwala automatyzować zadania, optymalizować procesy i lepiej planować wykorzystanie zasobów. To właśnie dzięki sztucznej inteligencji firmy będą mogły z czasem skracać tydzień pracy bez utraty produktywności, bez zwiększania kosztów i bez potrzeby zatrudniania dodatkowych osób – wyjaśnia Katarzyna Opiekulska.

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w maju ubiegłego roku zapowiedziała analizę dwóch wariantów skrócenia czasu pracy: 35-godzinnego tygodnia pracy lub wprowadzenia wolnych piątków. Tydzień temu poinformowała o zakończeniu pierwszego etapu tych analiz i zapowiedziała przedstawienie najważniejszych wniosków w ostatnim tygodniu kwietnia. Szefowa MRPiPS podkreśliła, że wnioski wskazują na oczekiwanie takiego rozwiązania przy jednoczesnym zachowaniu poziomu wynagrodzenia. Zaznaczyła jednak, że rozwiązania muszą być "szyte na miarę", uwzględniając specyfikę różnych sektorów gospodarki i rodzajów pracy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka