
43% pracujących w Polsce myśli nad zmianą swojej ścieżki zawodowej, a 45% deklaruje chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Okazuje się także, że inwestycje w szkolenia i perspektywy rozwoju znacząco zmniejszają skłonność pracowników do opuszczania firmy.
Dane z raportu „Future of Jobs 2025” Światowego Forum Ekonomicznego wskazują na dynamiczne zmiany na rynku pracy. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat średnio 22% miejsc pracy ulegnie transformacji, co dla wielu pracowników oznaczać będzie konieczność zmiany pracodawcy przynajmniej raz. W odpowiedzi na te wyzwania połowa firm planuje obsadzać obecnych pracowników w nowo tworzonych rolach, natomiast 40% rozważa redukcję etatów w sytuacji, gdy umiejętności ich załogi przestaną odpowiadać potrzebom rynku.
Potwierdzeniem tej tendencji są wyniki badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Gi Group Holding. Z „Barometru Rynku Pracy 2025” wynika, że 42,6% polskich pracowników deklaruje gotowość do przebranżowienia się, co stanowi wzrost o 3,1 p.p. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szczególnie wysoki odsetek osób skłonnych do zmiany zawodu występuje wśród tych, którzy obawiają się utraty pracy lub aktywnie planują jej zmianę – w tej grupie gotowość do przebranżowienia się sięga 68,5%, co oznacza wzrost o 3,6 p.p. rok do roku i 26,6 p.p. w porównaniu z 2023 r. – Gotowość pracujących do zmiany zawodu rośnie – z roku na rok coraz więcej osób dostrzega zmiany zachodzące na rynku pracy i potrzebę dostosowania się do nowych realiów, aktywnie szukając możliwości rozwoju w innych branżach – komentuje Agnieszka Żak, dyrektor regionalna Gi Group.
Raport zwraca uwagę na kluczową rolę wieku w kontekście otwartości na przekwalifikowanie, czyli tzw. reskilling. W grupie wiekowej 18-24 lata gotowość do zmiany zawodu deklaruje 54,4% badanych, podczas gdy w grupie 55+ odsetek ten wynosi 27,4%. Najbardziej skłonni do zmiany profesji są młodsi specjaliści – 51,7% z nich wyraża taką gotowość, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem (41%). Jeśli chodzi o branże, największą gotowość do zmiany zawodu wykazują pracownicy handlu (50,5%) i przemysłu (49,1%). Niższe zainteresowanie reskillingiem występuje w sektorze publicznym (38,7%).
W obliczu dynamicznych zmian rynkowych i technologicznych coraz więcej pracowników zdaje sobie sprawę również z konieczności rozwoju swoich umiejętności – upskillingu. „Barometr Rynku Pracy 2025” ujawnia, że największym zainteresowaniem cieszy się nauka języków obcych (42%), szkolenia zawodowe związane z wykonywaną pracą (37,1%) i podnoszenie kompetencji cyfrowych (29,3%).
Najpopularniejszą formą wspierania rozwoju pracowników pozostają szkolenia wewnętrzne organizowane przez 53,5% przedsiębiorstw. Mniej firm (36,9%) decyduje się na szkolenia zewnętrzne, kierując pracowników na specjalistyczne kursy. 21% dofinansowuje edukację swoich zespołów, np. poprzez dopłaty do studiów czy certyfikacji. Jedynie ok. 11,2% badanych firm nie podejmuje żadnych działań w tym zakresie.
Co istotne, raport wskazuje, że inwestycje w szkolenia i perspektywy rozwoju znacząco zmniejszają skłonność pracowników do opuszczania firmy. 72% badanych deklaruje, że zwiększenie możliwości rozwoju zawodowego przekonałoby ich do pozostania u obecnego pracodawcy.
fot. freepik.com
oprac. /kp/