• +48 502 21 31 22

Nowy projekt ustawy o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Oprócz nowego projektu ustawy Polska 2050-TD chce zmienić zasady zakazu handlu w niedziele. O otwarciu sklepów miałyby decydować lokalne samorządy.

Nowy projekt ustawy o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Polska 2050-Trzecia Droga złoży projekt ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Lider partii Ryszard Petru zapowiada powrót do tematu pomimo wcześniejszego weta prezydenta. Ponadto w planach jest propozycja reformy zakazu handlu w niedziele i przyspieszenie prac nad ustawami deregulacyjnymi mającymi na celu odciążenie polskiego biznesu.

Ustawa o składce zdrowotnej zawetowana na początku maja przez prezydenta Andrzeja Dudę zakładała obniżenie danin dla ok. 2,5 mln przedsiębiorców od 2026 r., co wiązałoby się ze spadkiem wpływów do budżetu państwa o 4,6 mld zł rocznie. Proponowano dwuelementową podstawę składki: ryczałtową do określonego poziomu dochodów i procentową od nadwyżki.

Teraz Ryszard Petru zapowiedział, że jego klub złoży nowy projekt ustawy już w przyszłym tygodniu. Kluczową zmianą ma być opóźnienie wprowadzenia wyższej składki od ryczałtu ewidencjonowanego o trzy lata. Celem jest nie tylko poprawa rozwiązań zawetowanych przez prezydenta, ale przede wszystkim uwzględnienie postulatów zgłaszanych przez środowiska przedsiębiorców.

Polska 2050-TD przygotowuje również projekt ustawy zmieniającej zasady zakazu handlu w niedziele. Według propozycji decyzja o otwarciu sklepów w niedziele będzie należała do lokalnych samorządów, a konkretnie do gmin. – Są miejsca w Polsce bardziej konserwatywne, niech zamkną sklepy, te bardziej liberalne niech otworzą – stwierdził Ryszard Petru, wskazując na potrzebę elastyczności, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, które w sezonie potrzebują swobody w handlu.

Jako przewodniczący sejmowej komisji ds. deregulacji Ryszard Petru zadeklarował szybkie tempo prac legislacyjnych nad pakietami deregulacyjnymi – maksymalnie miesiąc na każdy projekt. Zaznaczył jednak, że dodatkowe konsultacje w komisjach branżowych mogą stanowić wyzwanie. Skomentował również przeniesienie koordynacji deregulacji z resortu rozwoju do kancelarii premiera, oceniając to jako korzystne z punktu widzenia "sprawczości". Podkreślił jednocześnie konieczność stałej obecności przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju w komisji deregulacyjnej, aby zapewnić spójność prac.

W ostatnim czasie parlament już poczynił kroki w kierunku deregulacji. 21 maja zakończono procedowanie ustawy deregulacyjnej autorstwa resortu rozwoju, która przewiduje m.in. skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni oraz pełną elektronizację postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą. Tego samego dnia Sejm zajął się również pakietem przygotowanym przez rządowy zespół ds. deregulacji powstałym w ramach inicjatywy SprawdzaMy Rafała Brzoski. Wśród proponowanych zmian znalazły się m.in. zniesienie obowiązku publikowania strategii podatkowych przez największych podatników CIT oraz podwyższenie limitu przychodów, po przekroczeniu którego firmy muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie formalności, obniżenie kosztów prowadzenia działalności i przyspieszenie obiegu dokumentów w administracji, co ma przełożyć się na realne korzyści dla polskich firm.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka