
Od 1 lipca każdy przedsiębiorca dokonujący zmian w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej będzie musiał posiadać adres do doręczeń elektronicznych (ADE). Zmiana ta ma na celu przyspieszenie i usprawnienie komunikacji z administracją publiczną. Nowe przepisy wpisują się w szerszy trend cyfryzacji, gdzie e-Doręczenia stały się obowiązkowym standardem komunikacji z większością instytucji publicznych od stycznia tego roku.
Jeśli przedsiębiorca nie posiada jeszcze ADE, zostanie on utworzony automatycznie na podstawie danych podanych podczas składania wniosku o zmianę w CEIDG.
Przedsiębiorcy, którzy posiadają już ADE u Kwalifikowanego Dostawcy Usług, a ich adres nie jest jeszcze ujawniony w Bazie Adresów Elektronicznych, wystarczy, że podadzą go we wniosku o zmianę w CEIDG. Adres zostanie dopisany do ich danych. To wygodne rozwiązanie, które wspiera rozwój e-Doręczeń i upraszcza procesy administracyjne.
Jeśli przedsiębiorca posiada już ADE widoczny we wpisie CEIDG, nie musi podejmować żadnych dodatkowych działań.
Jak to wygląda w praktyce? Podczas składania wniosku o zmianę w CEIDG system poprosi o uzupełnienie informacji dotyczących e-Doręczeń. Przedsiębiorca będzie miał dwie możliwości wyboru. Może podać dane do utworzenia ADE u operatora wyznaczonego – w tym przypadku po utworzeniu skrzynki należy pamiętać o jej aktywacji po zalogowaniu się na biznes.gov.pl. Po aktywacji urzędy będą kierować oficjalną korespondencję bezpośrednio na przypisany adres do e-Doręczeń w formie elektronicznej z zachowaniem skuteczności prawnej. Może też wskazać ADE utworzony u Kwalifikowanego Dostawcy Usług na potrzeby prowadzonej działalności – warto pamiętać, że w tym przypadku najpierw należy założyć skrzynkę u wybranego dostawcy, a dopiero potem zaktualizować dane w CEIDG, wskazując nowy adres do e-Doręczeń.
Przedsiębiorcy mogą założyć adres do e-Doręczeń poprzez portal biznes.gov.pl lub za pośrednictwem Kwalifikowanych Dostawców Usług. Cała procedura jest zdalna i zajmuje kilka minut. – E-Doręczenia to cyfrowy odpowiednik listu poleconego zapewniający bezpieczną i szybką komunikację z urzędami oraz innymi podmiotami. Założenie skrzynki e-Doręczeń jest szybkie i bezpłatne dla podmiotów zarejestrowanych w CEIDG, a korzystanie z niej umożliwi m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca, eliminację kolejek oraz automatyczną archiwizację dokumentów – przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji.
fot. freepik.com
oprac. /kp/