• +48 502 21 31 22

Rośnie bezrobocie wśród młodych Polaków

W obliczu wyzwań demograficznych aktywizacja młodych Polaków jest kluczowa dla przyszłości gospodarki.

Rośnie bezrobocie wśród młodych Polaków

Polska, pomimo jednej z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, mierzy się z niepokojącym trendem. Najnowsze dane Eurostatu wskazują na blisko 30% wzrost bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia w ujęciu rok do roku, co jest najwyższym wynikiem w całej UE. Budzi to obawy ekspertów i stawia pod znakiem zapytania przyszłość młodych Polaków na rodzimym rynku pracy.

W maju 2025 r. średnia unijna stopa bezrobocia wśród młodych wyniosła 14,8%. W strefie euro było to 14,4%. Choć liczba młodych bezrobotnych w UE wzrosła symbolicznie o 3 tys. osób w ujęciu rocznym (a w strefie euro nawet spadła o 36 tys.), sytuacja w Polsce przedstawia się alarmująco. Wskaźnik bezrobocia wśród osób do 25. roku życia w Polsce poszedł w górę z 10,6% w maju 2024 r. do 13,5% w maju tego roku, co stanowi wzrost o 2,9 p.p., czyli aż 27,4% względnie. Dla porównania – we Włoszech, gdzie stopa bezrobocia młodych jest najwyższa (21,6%), roczny wzrost wyniósł zaledwie 1 p.p. Co więcej, w wielu krajach, takich jak Słowacja, Malta czy Litwa odnotowano spadek bezrobocia młodzieży, niekiedy nawet o ponad 25%.

Eksperci Personnel Service zwracają uwagę na podobieństwa do sytuacji sprzed dwóch dekad. Na początku 2003 r. stopa bezrobocia wśród młodych w Polsce osiągnęła rekordowe 46,5%. Był to czas masowej emigracji zarobkowej wynikającej z braku perspektyw na polskim rynku pracy. Obecny wzrost, choć nie tak drastyczny, stanowi poważne ostrzeżenie.

– Młode pokolenia, czyli zetki i alfy, to osoby ambitne, które chcą się rozwijać. Jak wynika z naszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy”, aż 83% z nich deklaruje chęć zdobywania nowych kompetencji. Jednak w obecnej sytuacji gospodarczej ich optymizm styka się z realnymi obawami o rozwój ich kariery, znalezienie odpowiedniej pracy czy nawet konkurencję ze strony pracowników z innych krajów. Jeśli nie stworzymy im konkretnych ścieżek rozwoju i wejścia na rynek zatrudnienia, możemy ich zmusić do szukania alternatyw. Zetki nie będą czekać. Jeśli nie znajdą tu miejsca dla siebie, wyjadą tam, gdzie to miejsce im się zaoferuje – podkreśla Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Ekspert zaznacza, że w obliczu wyzwań demograficznych i wciąż utrzymującego się zapotrzebowania na pracowników z zagranicy aktywizacja młodych Polaków jest kluczowa dla przyszłości gospodarki. – To właśnie ich obecność i aktywność zawodowa będą w najbliższych latach decydować o sile polskiej gospodarki. Jeśli chcemy zatrzymać młodych w kraju, musimy im jasno pokazać, że mają tu przyszłość. Potrzebne są realne działania, tj. programy wsparcia na rynku pracy, elastyczne formy zatrudnienia, inwestycje w kompetencje cyfrowe i rozwój zawodowy skierowane właśnie do osób poniżej 25. roku życia. Pokolenie Z chce się rozwijać, a więc musimy stworzyć im warunki, które to umożliwią – podsumowuje ekspert.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka