Oczekiwania kandydatów wobec pracodawców dynamicznie zmieniają się w ostatnim czasie, m.in. na skutek pandemii, wojny w Ukrainie czy rosnących kosztów życia. Jak obecnie wygląda praca marzeń?
– Z punktu widzenia samych kandydatów poszukujących pracy lub rozważających jej zmianę trudno o lepszą sytuację. Rosnąca rywalizacja o talenty, obserwowany na rynku deficyt kompetencji, a także galopująca inflacja podbijają w ostatnich miesiącach ich wynagrodzenia, co najwyraźniej widzimy w przypadku stanowisk specjalistycznych – mówi Monika Wojciechowska, executive manager w firmie rekrutacyjnej Michael Page. Jak dodaje, wobec tego w wielu branżach doświadczeni pracownicy oczekują obecnie 20-, a nawet 30-procentowych podwyżek. Aby ograniczyć zaburzenia siatki płac i znacznego wzrostu kosztów, firmy powinny na bieżąco reagować na potrzeby pracowników, zarówno te dotyczące wynagrodzenia, jak i te związane z warunkami zatrudnienia i pozapłacowymi benefitami.
Z przeprowadzonego przez Michael Page badania wynika, że w czasach wielkiej niepewności i dużych zmian kandydaci najbardziej cenią stałą umowę o pracę. Taka forma zatrudnienia preferowana jest przez 80% ankietowanych. Umowę tymczasową byłoby skłonnych wybrać już tylko 34% badanych, natomiast każdą inną formę kontraktu przyjęłoby 15% respondentów. Jeśli chodzi o wielkość formy, wyborem numer jeden jest organizacja średniej wielkości, którą wskazało 41% respondentów. Dużą lub małą preferuje odpowiednio 30 i 25% pytanych. O takiej preferencji w największym stopniu decyduje krótki proces decyzyjny (36%), możliwość szkolenia (30%) i jasna wizja strategiczna (27%).
W przypadku dużych organizacji najsilniejszym motywem jest możliwość rozwoju poprzez oferowane w nich programy szkoleniowe – na ten aspekt wskazało 46%. Na kolejnych pozycjach uplasowała się szansa na awans (39%) i wyższe wynagrodzenie (27%). Małe firmą są wybierane przez tych, którzy cenią możliwość szybkiego spontanicznego działania (41%), kameralne środowisko pracy (40%) i niezależność (34%).
Jeśli chodzi natomiast o przywództwo, pracownicy i kandydaci chcieliby, żeby ich szef był dla nich inspirującym mentorem, szanującym swój zespół i jednocześnie motywującym go do osiągania sukcesów. Dla 48% badanych najważniejsza jest u menedżera umiejętność wspierania pracowników w realizacji potencjału, a na prawie równorzędnych pozycjach respondenci wymieniają szacunek (47%), przywództwo (46%) i umiejętność komunikowania się (44%).
fot. pixabay.com
oprac. /kp/