• +48 502 21 31 22

Pracownicy chcą równości i różnorodności w firmach

Wsparcie emocjonalne i psychologiczne, podobnie jak wsparcie domowego budżetu pracownika, to dzisiaj podstawa motywacji i zaangażowania.

Pracownicy chcą równości i różnorodności w firmach

Otwartość na pracę w zróżnicowanych i wielokulturowych zespołach deklaruje 83% pracowników, a 67% uważa, że rolą pracodawcy jest edukacja na temat równouprawnienia i różnorodności. 34% z kolei przyznaje, że w ich miejscach pracy nie funkcjonuje strategia zarządzania różnorodnością i budowania otwartej kultury organizacji – wynika z najnowszego badania „Potrzeby pracowników 2022” zrealizowanego dla Sodexo.

Okazuje się, że czasach niepokoju jedną z istotniejszych potrzeb pracowników oprócz stabilności i poczucia bezpieczeństwa finansowego są też miejsca pracy, w których jest przestrzeń na różnorodność, a zatrudnieni mogą czuć się sobą. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy część osób pracuje już na stałe w rozproszonych zespołach, a do Polski napływają uchodźcy i emigranci zarobkowi.

– W obecnych czasach bardzo wzrosła rola liderów w organizacji, gdyż stanowią oni niejako łącznik między pracownikami a pracodawcą. To właśnie od nich w dużym stopniu zależy, jakie standardy związane z komunikacją i współpracą zostaną wypracowane i przejęte przez zespół. Różnorodne zespoły to szansa, która jednak wymaga pracy i głębszej refleksji, by rzeczywiście stworzyć autentyczne i przyjazne środowisko pracy. Wsparcie emocjonalne, psychologiczne, podobnie jak wsparcie domowego budżetu pracownika, to dzisiaj podstawa motywacji i zaangażowania. Warto zatem rozwijać kulturę doceniania, empatii, życzliwości i wypracowywać dobre praktyki służące różnorodności – tłumaczy Katarzyna Turska, dyrektor HR w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

1/3 pracowników przyznaje, że w ich miejscach pracy nie funkcjonuje strategia zarządzania różnorodnością i budowania otwartej kultury organizacji, np. procedura przeciwdziałania dyskryminacji czy ochrony przed mobbingiem. O tym, że takie rozwiązanie istnieje, mówi 35% badanych. Bardziej powszechne jest to w większych organizacjach – istnienie dokumentu zadeklarowało 40% pracowników dużych firm, natomiast w przypadku małych przedsiębiorstw wspomina o nim 24% zatrudnionych.

Na pytanie o to, czy w firmie stosowana jest zasada równego traktowania wszystkich pracowników, twierdząco odpowiedziało 58,5% respondentów. Natomiast 80% pracowników postrzega wielokulturowość i różnorodność jako szansę. 83% deklaruje otwartość na pracę w zespole zróżnicowanym i wielokulturowym.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka