88% Polaków zdobyło pierwszą pracę przed 25. rokiem życia. Jak wynika z raportu „Pierwsza praca Polaka” zrealizowanego na panelu Ariadna na zlecenie agencji pracy natychmiastowej Tikrow, 2/3 respondentów zaczęło ją między 18. a 24. rokiem życia. Częściej w tym wieku swoje pierwsze zatrudnienie znajdują kobiety (69%) niż mężczyźni (61%). 17% pytanych zdobyło pierwsze doświadczenie zawodowe jeszcze wcześniej, bo pomiędzy 16. a 17. rokiem życia, zaś 5% jeszcze przed 15. urodzinami. Tylko co dziesiąty Polak wkroczył na rynek pracy w wieku 25-30 lat.
Wiek wejścia na rynek pracy zmniejsza się z pokolenia na pokolenie. Pracę po osiemnastce rozpoczęło 73% dzisiejszych 55-latków lub starszych. Wśród Polaków od 18. do 24. roku życia taką odpowiedź wskazało 55% respondentów, a 35% z nich pierwsze doświadczenia z pracą zarobkową miało już między 15. a 17. rokiem życia. W grupie 55+ odsetek ten wyniósł 11%.
– Większość z nas docenia wczesne rozpoczęcie kariery i wskazuje, że ma ono dobry wpływ na jej przebieg w przyszłości. Poznające uroki pierwszej pracy pokolenie Z, czyli ci, którzy wychowali się w świecie nieograniczonego dostępu do internetu, tanich lotów i powszechnej znajomości angielskiego, rzucają wyzwanie pracodawcom. Oczekują elastycznej pracy, minimum biurokracji i okazują mniejsze przywiązanie do jednej firmy. W naszej bazie partnerów każdego dnia rejestrują się setki studentów gotowych wejść na rynek w modelu smart workingu. Zajęci nauką, rozwijaniem pasji i treningami muszą godzić obowiązki z pracą. Są gotowi do wykonywania nowych zadań nawet z dnia na dzień od przyjęcia zlecenia, szybko się uczą i chętnie wracają do najlepszych pracodawców. A firmy doceniają ich za kreatywność, zdolność adaptacji i otwartość – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.
Polaków zapytano także, czy wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej. 77% odpowiedziało twierdząco, z czego 33% uważa, że to „zdecydowanie dobrze”, by rozpocząć pracę jak najwcześniej. Entuzjastami pracy za młodu są częściej mężczyźni (80%) niż kobiety (75%). Do pracy rozpoczętej już w trakcie nauki przekonani są bardziej mieszkańcy dużych miast (82%) niż badani, którzy pochodzą z miast do 20 tys. mieszkańców (71%).
Czego uczy pierwsza praca? Najwięcej ankietowanych, 38%, wskazało na odpowiedzialność. 33% Polaków uważa, że pierwsze zawodowe doświadczenia pozwalają poznać wartość pieniądza, a 29%, że dają możliwość nauczenia się współpracy w zespole. Polacy wskazują również na zorganizowanie (23%) i zaradność (19%).
fot. freepik.com
oprac. /kp/