• +48 502 21 31 22

Polacy chcą pracować krócej. Zmiany coraz bliżej

Skrócenie czasu pracy ma wspierać dążenie do zrównoważonego rozwoju – w założeniu ma ono bilansować potrzeby ludzi, środowiska i samej gospodarki.

Polacy chcą pracować krócej. Zmiany coraz bliżej

Ośmiogodzinny dzień pracy ustanowiono w Polsce w 1918 r. Wtedy pracowano przez sześć dni w tygodniu. Od 21 lipca 1973 r. Polacy zyskali dwie wolne soboty, a ich pula zwiększyła się w kolejnych latach. Obecnie czas pracy wynosi 8 godzin na dobę w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy oraz 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Coraz głośniej mówi się o krótszym czasie pracy. Jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Monitoring trendów w innowacyjności”, to jeden z wiodących trendów, jaki już obserwowany jest w innowacyjnych gospodarkach i od którego nie ma odwrotu. Pojawia się on w kolejnych firmach i krajach. Przykładowo w 2021 r. rządowy, pilotażowy program wprowadziła Hiszpania, a w 2022 r. – Wielka Brytania. Jak wskazuje PARP, skrócenie czasu pracy ma wspierać dążenie do zrównoważonego rozwoju – w założeniu ma ono bilansować potrzeby ludzi, środowiska i samej gospodarki. Krótszy wymiar pracy sprzyja zmniejszeniu bezrobocia, zmniejszeniu śladu węglowego oraz zwiększeniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, co prowadzi do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, a także utrzymania lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

We wrześniu 2022 r. partia Razem złożyła w sejmie projekt ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo przy tym samym wynagrodzeniu. Politycy podkreślali, że zmiana przepisów jest niezbędna. – To rozwiązanie, które wprowadza nas na tę samą ścieżkę, którą podążają takie kraje, jak Francja, Holandia czy Niemcy, czyli gospodarki rozwinięte i bogate. To jest rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której rozwija się robotyzacja i informatyzacja, w której coraz więcej zadań pracowników przejmują maszyny. Ten proces się pogłębia i będzie się pogłębiać – wskazywała Magdalena Biejat.

Badanie „Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?” przeprowadzone przez serwis InterviewMe pokazało, że 67% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni, a dla 43% respondentów 40 godzin pracy w tygodniu to zbyt dużo. Z kolei 75% Polaków nie lubi poniedziałków. Stres związany z rozpoczynającym się tygodniem pracy zawsze lub często odczuwa 16% badanych, rzadko zdarza się to 30% pytanym, a 33% nigdy nie doświadcza takich emocji. Ulubionym dniem pracującym jest dla 80% Polaków piątek. Najwyższą produktywność pracujący Polacy wykazują swoim zdaniem w środę, natomiast w poniedziałek i piątek czują się najmniej produktywni. – Wydaje się, że pierwszy i ostatni dzień tygodnia pracy powinny być zaplanowane tak, by nie narzucać pracownikom zbyt wielu ważnych obowiązków. Osoby aktywne zawodowo przyznają, że w poniedziałki i piątki są najmniej produktywne – ta informacja może stanowić dla managerów i pracodawców wskazówkę, która pomoże w konstruowaniu skuteczniejszych niż dotychczasowe planów zadań – komentuje Marta Rojewska, autorka badania.

– Badanie wykazało, że Polacy podchodzą do kwestii zmiany liczby dni pracujących entuzjastycznie. Wydaje się, że rewolucja może dopiero nadejść, bo tryb pracy młodych ludzi różni się od tego, jaki znają ich rodzice czy starsi koledzy. Na dodatek zjawisko pełnoetatowej pracy zdalnej może sprawić, że pracownicy będą w stanie lepiej zarządzać czasem i korzystać ze swojej produktywności – niezależnie od tego, ile dni i godzin znajdzie się w ich umowach – wskazuje Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka