• +48 502 21 31 22

1/3 pracowników mniej angażuje się w pracę

Mniej pracowników niż przed rokiem ma poczucie, że przełożony docenia ich potencjał, również mniej przyznaje, że przełożony przekazuje im konstruktywną informację zwrotną na temat ich pracy.

1/3 pracowników mniej angażuje się w pracę

Jeden na trzech zatrudnionych uważa, że praca jest dla niego źródłem nadmiernego stresu, a 12% jest całkowicie niezaangażowanych w swoje obowiązki zawodowe. Z roku na rok te liczby wzrastają.

„Zaangażowanie 2022. Raport” to publikacja wyników badania prowadzonego od 2019 do 2022 r. na podstawie danych zebranych na platformie Enpulse. Wzięło w nim udział prawie 8 tys. pracowników reprezentujących różne branże. Z tegorocznej edycji wynika, że 34% badanych czuje się nadmiernie zestresowana swoją pracą, a 37% nie czuje się odpowiednio doceniona przez swoich przełożonych.

Jak twierdzi Maja Gojtowska, ekspert ds. Employer Brandingu, z raportu wynika, że o prawie 10 p.p. wzrosło poczucie wywierania presji na pracowników przez szefów. – To wynik bardzo niepokojący. Mniej pracowników niż przed rokiem ma poczucie, że przełożony docenia ich potencjał. Również mniej przyznaje, że przełożony przekazuje im konstruktywną informację zwrotną na temat ich pracy. W tegorocznym badaniu widoczny jest też spadek wyników dotyczących atmosfery w firmach, która od lat oceniana była bardzo wysoko, a pracodawcy chętnie wykorzystywali to w komunikacji rekrutacyjnej – podkreśla.

W tegorocznym badaniu 12% respondentów przyznało, że są oni całkowicie niezaangażowani w swoją pracę, a obniżonym poziomem zaangażowania charakteryzuje się kolejnych 35% badanych. Dla pracodawców oznacza to częstsze absencje, większy poziom rotacji, a co za tym idzie – koszty. Większość pracowników – 68% – jest jednak zdeterminowanych, by w pracy dać z siebie wszystko. Natomiast 71% docenia to, że mogą uczyć się w pracy nowych rzeczy.

Z raportu wynika, że 58% respondentów zamierza przez najbliższe dwa lata pozostać u obecnego pracodawcy – jest to wynik gorszy od ubiegłorocznego o 5 p.p. Zatem sytuacja może się szybko zmienić.

Okazuje się także, że relacje z bezpośrednim przełożonym są istotne dla większości badanych. 73% ankietowanych mówi otwarcie o tym, że uznanie okazywane przez bezpośredniego przełożonego jest dla nich ważne.

Czytaj także: Bycie zauważonym i docenionym jest ważne dla pracowników

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka